Polska po 1989 roku

28.08.2019

Rusza II edycja kampanii „Kto ty jesteś?”, promującej język polski wśród Polonii

Cieszyn, 22.08.2019. Uczestnicy 29. letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej, 22 bm. w Cieszynie. W wydarzeniu wzięli udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz przedstawiciele władz Uniwersytetu Śląskiego. Fot. PAP/A. Grygiel Cieszyn, 22.08.2019. Uczestnicy 29. letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej, 22 bm. w Cieszynie. W wydarzeniu wzięli udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz przedstawiciele władz Uniwersytetu Śląskiego. Fot. PAP/A. Grygiel

Język jest spoiwem, powoduje większe zainteresowanie Polską i poszukiwaniem swoich korzeni – powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas inauguracji kampanii społecznej "Kto ty jesteś?", promującej przekazywanie języka polskiego dzieciom Polaków mieszkających poza krajem.

Druga edycja kampanii społecznej #KTOTYJESTEŚ realizowana jest przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie we współpracy m.in. z Senatem RP, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Akcja ta skierowana jest do mieszkających poza granicami kraju osób polskiego pochodzenia i polega na promowaniu nauki języka polskiego wśród dzieci mających polskie korzenie.

Głównym celem jest zmiana świadomości Polaków za granicą i w Polsce w kwestii nauki języka polskiego i zwrócenie uwagi na korzyści płynące z dwujęzyczności naszych małych rodaków, w tym przede wszystkim budowę polskiej tożsamości. W tegorocznej edycji twórcy kampanii skupili się na osobach polskiego pochodzenia, przebywających na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Białorusi, w Republice Czeskiej oraz w Kazachstanie i w Rosji.

CZYTAJ TAKŻE

Marszałek Karczewski przekonywał, że "język jest spoiwem, magnesem, powoduje większe zainteresowanie Polską, poszukiwaniem swoich korzeni i polskości". Podkreślił, że Polonia liczy miliony ludzi. "Na pewno nie wszyscy ci, którzy wyemigrowali z Polski, tu wrócą, ale chcemy mieć z nimi kontakt, więzi, chcemy się spotykać, pokazywać Polskę, chcemy, żeby Polska była coraz większym magnesem dla nich" – mówił Karczewski. "I tak jest, bo Polska dynamicznie i pięknie się rozwija" – dodał.

Wyraził również zadowolenie z inicjatywy "Kto ty jesteś?". "Bardzo się cieszę, że ta kampania jest kontynuowana i będzie też w przyszłości, bo to świetny pomysł, aby zachęcać młodych ludzi do nauki języka polskiego" – zaznaczył marszałek Senatu.

Prezes zarządu fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" Mikołaj Falkowski przypomniał, że ubiegłoroczna kampania miała na celu "zachęcić rodaków, Polaków, którzy wyemigrowali z kraju, do zainteresowania się ofertą polskich placówek oświatowych, do poszerzania wiedzy, trwania przy języku polskim oraz do uczenia się polskiej kultury". Podkreślił, że dotarła ona do ponad 3 mln użytkowników w internecie, co stanowiło "o wiele szerszą grupę, niż początkowo zakładano".

"W tym roku, na kanwie zeszłorocznego sukcesu, (...) kierujemy drugą część kampanii na Wschód" – powiedział Falkowski. "Kierujemy się tam z przekazem dotyczącym atrakcyjności i tego, co język polski ze sobą niesie, także to, jak ważna jest tożsamość polska niesiona w melodii języka polskiego" – mówił. Dodał, że kampania to "nawoływanie do pobudzenia w sobie językowego patriotyzmu i wzmacnianie świadomości polskiej".

W celu dotarcia do odbiorców Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie przygotowała dwa spoty wideo. Pierwszy został zaprezentowany podczas inauguracji. Druga odsłona akcji będzie miała premierę w październiku. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie www.ktotyjestes.pl. Są tam m.in.: lista zagranicznych placówek edukacyjnych uczących języka polskiego, podstawowe informacje dotyczące dwujęzyczności, a także formularz kontaktowy do konsultacji z ekspertami akcji.

Kampania jest współfinansowana w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Projekt wspierają Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Fundacja Wolność i Demokracja.(PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL