Religia

11.10.2018

Rycerze Kolumba ofiarowali medal Matce Bożej Częstochowskiej

Rycerze Kolumba w imieniu Rady Najwyższej ofiarowali w środę medal Najwyższego Rycerza Carla Andersona Matce Bożej Częstochowskiej - poinformował PAP w czwartek Tomasz Adamski ze wspólnoty Rycerzy Kolumba, odpowiedzialny za kontakty z mediami.

"Jako wyraz oddania, lojalności i wiernej służby, chcę ofiarować Matce Bożej Częstochowskiej Medal Najwyższego Rycerza" - powiedział Carl Anderson, składając wyjątkowy dar na ołtarzu w obecności sprawującego tę mszę św. Kapelana Stanowego Rycerzy w Polsce, abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Odznaczenie - jak poinformował Adamski - ofiarowano na zakończenie mszy świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Zgromadzona na Jasnej Górze Rada Dyrektorów Rycerzy Kolumba modliła się w intencji Zakonu, wszystkich Rycerzy w Polsce i na świecie.

"Dziękujemy wszystkim Rycerzom za to dobro, które czynicie dla Kościoła, jak i dla drugiego człowieka" - powiedział na zakończenie uroczystości o. Jan Poteralski, podprzeor zgromadzenia na Jasnej Górze, wręczając przedstawicielom Rycerzy Ikonę Matki Bożej oraz różaniec. "Oby Wasza misja przynosiła błogosławione owoce człowiekowi, który podąża za Chrystusem do nieba" - dodał.

Uroczystość ta była jednym z punktów pielgrzymki, którą Carl Anderson razem z Radą Dyrektorów Rycerzy Kolumba odbywa w naszym kraju. Grupa przybyła do Polski z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Od niedzieli - w ramach swojej tygodniowej pielgrzymki do Polski - odwiedzają najważniejsze miejsca na niepodległościowej i religijnej mapie Polski - Warszawę, Częstochowę i Kraków. W Warszawie spotkali się prezydentem Andrzejem Dudą, złożyli wieniec przy sarkofagu prymas Polski kard. Stefana Wyszyńskiego w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz zwiedzili Zamek Królewski.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,96 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 12 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 110 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a. (PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL