Solidarność

03.09.2019

Sala BHP Stoczni Gdańskiej została oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego

Sala BHP Stoczni Gdańskiej, w której 31 sierpnia podpisano Porozumienia Sierpniowe, stała się częścią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Do tej pory historycznym obiektem zarządzała Fundacja Promocji Solidarności, powołana przez NSZZ „Solidarność”.

Rzeczniczka prasowa Narodowego Muzeum Morskiego Aleksandra Pielechaty poinformowała we wtorek, że decyzja o tym, że Sala BHP Stoczni Gdańskiej stanie się ósmym oddziałem NMM została podjęta przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyrektor NMM Robert Domżał wyjaśnił, że decyzja o przekazaniu Sali BHP Stoczni Gdańskiej jest "konsekwencją wieloletniej współpracy" między NSZZ "Solidarność", reprezentowanym przez Fundację Promocji Solidarności – dotychczasowego opiekuna obiektu, a Narodowym Muzeum Morskim.

"Nasza instytucja zawsze będzie współpracować z podmiotami, dla których ważne jest zachowanie materialnej i niematerialnej spuścizny po działaniach prowadzonych na terenie Stoczni Gdańskiej, a tego rodzaju dziedzictwem, a jednocześnie miejscem o szczególnym znaczeniu jest Sala BHP" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie prasowym, dyrektor NMM.

CZYTAJ TAKŻE

Zapewnił, że w nowym oddziale NMM w dalszym ciągu będzie prowadzona działalność wystawiennicza, naukowa i muzealna.

"Będą odbywały się tu spotkania solidarnościowych stowarzyszeń kombatanckich, pokazy grup rekonstrukcyjnych. Będą też organizowane uroczystości upamiętniające ważne wydarzenia, jak podpisanie Porozumień Sierpniowych w 1980 roku, czy rocznica wprowadzenia stanu wojennego - 13 grudnia 1981 roku" - zapewnił Domżal.

Podkreślił, że NMM zależy nam przede wszystkim na "kontynuacji tradycji".

"Chcemy, żeby ta ważna dla historii Gdańska przestrzeń nadal funkcjonowała jako miejsce debat i pamięci o wydarzeniach, do których doszło w sierpniu 1980 roku, a także później już po podpisaniu porozumień kończących strajki. Sala BPH to także jeden z najważniejszych materialnych symboli przypominających ponad 170 letnią tradycję przemysłu stoczniowego funkcjonującego na terenie miasta" - zaznaczył Domżal.

Wstęp do Sali BHP Stoczni Gdańskiej nadal będzie bezpłatny.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL