Sejm RP w 800. rocznicę śmierci Wincentego Kadłubka, „doceniając jego zasługi jako wychowawcy narodu polskiego, wkład w polską historiografię oraz umacnianie tożsamości narodowej poprzez +Kronikę polską+, oddaje mu hołd i składa cześć jego pamięci” - napisano w uchwale przyjętej w czwartek.
Za uchwałą opowiedziało się w czwartek 436 posłów, jeden był przeciw, od głosu wstrzymało się 5 posłów.
W uchwale przypomniano, że "8 marca 2023 roku przypada 800. rocznica śmierci Wincentego Kadłubka - historyka dziejów ojczystych, autora +Kroniki polskiej+, biskupa krakowskiego, mnicha opactwa cysterskiego w Jędrzejowie, błogosławionego Kościoła Katolickiego".
Wskazano, że "Wincenty zwany Kadłubkiem urodził się na ziemi świętokrzyskiej w XII wieku". "Pochodził z rodziny rycerskiej. Zdobył wszechstronne wykształcenie w Krakowie oraz na uniwersytetach w Paryżu i Bolonii. Po studiach zagranicznych dołączył do grona dostojników katedry krakowskiej oraz kapelanów księcia Kazimierza Sprawiedliwego, stając się jego doradcą. Jako jeden z pierwszych Polaków uzyskał tytuł magistra, stąd późniejsze pokolenia nazwały go Mistrzem Wincentym" - napisano.
Zaznaczono także, że "z uwagi na gruntowne wykształcenie, rozległą wiedzę i doświadczenie kultury Europy Zachodniej Wincentego Kadłubka, książę Kazimierz Sprawiedliwy powierzył mu spisanie dziejów ojczystych w +Kronice polskiej+". "Mistrz Wincenty postawił sobie za cel, aby w swoim dziele przekazać przyszłym pokoleniom, że po miłości do Boga najważniejszą rzeczą dla każdego Polaka jest miłość do Ojczyzny" - podkreślono w uchwale.
W 1208 roku Wincenty zwany Kadłubkiem został biskupem krakowskim. "Jego dziesięcioletni pontyfikat świadczy o tym, że był wzorowym biskupem. Otaczał opieką ubogich, upowszechniał naukę, łagodził spory i zatargi polityczne, krzewił chrześcijańskie wartości. Brał udział w soborze laterańskim IV w 1215 roku" - podkreślono w uchwale.
W 1218 roku zrezygnował z biskupstwa i jako mnich osiadł w opactwie cysterskim w Jędrzejowie, gdzie kontynuował pisanie "Kroniki polskiej". W uchwale przypomniano, że "obejmuje ona dzieje Polski od czasów legendarnych aż po 1202 rok".
"Dzieło Mistrza Wincentego stało się podstawowym źródłem wiedzy o historii ojczystej dla kolejnych dziejopisów: Wincentego z Kielczy, Janka z Czarnkowa, Jana Długosza, Jana z Dąbrówki, Macieja Miechowity i Marcina Kromera. Wincenty Kadłubek zmarł 8 marca 1223 roku jako mnich w opactwie cystersów w Jędrzejowie. Przy jego grobie trwa nieprzerwanie kult religijny" - czytamy w uchwale.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 800. rocznicę śmierci błogosławionego Wincentego Kadłubka, doceniając jego zasługi jako wychowawcy narodu polskiego, wkład w polską historiografię oraz umacnianie tożsamości narodowej poprzez +Kronikę polską+, oddaje mu hołd i składa cześć jego pamięci" - podkreślono.(PAP)
autorka: Anna Kruszyńska
akr/ akn/ aszw/