Religia

06.09.2017

Sekretarz KEP: Akt Poświęcenia Maryi jednym z najważniejszych wydarzeń 2017 r.

Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Kościoła w Polsce, który w piątek zostanie proklamowany we wszystkich świątyniach w kraju, jest jednym z najważniejszych wydarzeń 2017 r. – podkreślił sekretarz KEP bp Artur Miziński, zapraszając do udziału w piątkowych uroczystościach.

W komunikacie przekazanym PAP w środę bp Miziński przypomniał, że Akt Poświęcenia zostanie proklamowany podczas mszy św. sprawowanych w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – 8 września.

Sekretarz KEP zwrócił uwagę, że rok 2017 jest szczególnie oddany Matce Bożej – to rok 100-lecia objawień w Fatimie, 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu na Jasnej Górze oraz 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie. "Dlatego zapraszam wszystkich do udziału w piątkowych mszach świętych i oddania się Maryi. To okazja, by zawierzyć Matce Boga cały Kościół w Polsce – czyli każdego z nas" – podkreślił bp Miziński.

Zaznaczył, że Maryja podczas objawień w Fatimie prosiła, by zawierzyć jej cały świat i poszczególne narody. "W Polsce po raz pierwszy prośba Matki Bożej została zrealizowana 8 września 1946 r., na Jasnej Górze. Biskupi, na czele z prymasem kard. Augustem Hlondem, oddali wtedy nasz kraj Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten został ponowiony przez Episkopat Polski w czerwcu 2017 r. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem" – przypomniał sekretarz KEP.

"Teraz każdy z nas może poświęcić swoje życie Maryi, zawierzając jej wszystkie jego aspekty – czyli sukcesy, problemy, wyzwania, niepokoje, sprawy rodzinne, społeczne i narodowe. Człowiek żyjący we współczesnym świecie ma wiele powodów do niepokoju, ale Maryja wskazuje na Jezusa jako tego, który wprowadza pokój do naszej codzienności" – dodał bp Miziński.

Podkreślił, że Maryja od wieków zajmuje szczególne miejsce w Polsce. "To do niej zwracają się Polacy w najtrudniejszych chwilach osobistych i narodowych. Pielgrzymują do jej sanktuariów z nadzieją na wysłuchanie modlitw. Dlatego Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi, który będziemy mogli złożyć osobiście, jest tak ważnym wydarzeniem także w historii całego narodu" – zaznaczył bp Miziński. (PAP)

skz/ akw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL