Epoka nowożytna

13.12.2016

Sierpc: dwór ziemiański nowym obiektem w skansenie

Drewniany dwór szlachecki wybudowany w XVIII wieku, z wyposażeniem charakterystycznym dla wieku XIX, udostępniono zwiedzającym w skansenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Budynek, w którym wcześniej znajdowała się biblioteka, przeniesiono z Uniszek Zawadzkich.

W pomieszczeniach dworu odtworzono jego wyposażenie, typowe dla przełomu XIX i XX wieku. Aranżacji tej towarzyszy część czasowej ekspozycji "Boże Narodzenie na Mazowszu", którą właśnie otwarto w sierpeckim skansenie.

Jak poinformowała PAP Joanna Rumińska z Muzeum Wsi Mazowieckiej, opuszczony, niezagospodarowany dwór z Uniszek Zawadzkich pod Mławą został przekazany skansenowi w 2011 r. przez samorząd gminy Wieczfnia Kościelna – od tego momentu prowadzone były prace konserwatorskie obiektu, zakończone w tym roku.

"To drewniany dwór z gankiem, otynkowany z zewnątrz, z łamanym dachem, nazywanym polskim, który kiedyś poszyty był słomą, a obecnie jest to dachówka. Wnętrze na parterze składa się z kilku pomieszczeń: dosyć dużej sieni, bawialni, dwóch sypialni, kancelarii i kuchni. Jest także duży komin, mała spiżarnia, a także strych" – powiedziała Rumińska.

Jak wyjaśniła, dwór w Uniszkach Zawadzkich został wybudowany dla rodziny Krajewskich pod koniec XVIII wieku Następnie był przynajmniej dwukrotnie przebudowywany, w połowie wieku XIX i na przełomie XIX i XX wieku - od 1851 r. należał do rodziny Cichockich, na początku XX wieku kilkakrotnie zmieniał właścicieli, a w 1916 r. został nabyty przez rodzinę Szteynerów.

"Po II wojnie światowej dwór upaństwowiono. Został przeznaczony na szkołę. Mieściła się tam również biblioteka. W ostatnich latach budynek był niezagospodarowany. W trakcie prac konserwatorskich wiele elementów zostało wymienionych. We wnętrzach dworu odtworzyliśmy jego wyposażenie. To ekspozycja pokazująca średniozamożny dom ziemiański z II poł. XIX wieku z północnego Mazowsza. Aranżacja nawiązuje do funkcji poszczególnych pomieszczeń" – wyjaśniła Rumińska.

Dwór z Uniszek Zawadzkich został otwarty dla zwiedzających przy okazji inauguracji w sierpeckim skansenie czasowej wystawy "Boże Narodzenie na Mazowszu", prezentującej dawne ludowe i dworskie zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe. Ekspozycja ta czynna będzie tam do końca lutego.

W odrestaurowanym dworze zaprezentowano świąteczny wystrój, którego głównym elementem jest snop niewymłóconego zboża, stawiany na święta Bożego Narodzenia, zanim bardziej popularna stała się zdobiona choinka. A także stroje Herodów, czyli tradycyjnych kolędników odwiedzających nie tylko domostwa ziemian, ale także bogatszych gospodarzy.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powstało w 1971 r. Początkowo działało, jako placówka etnograficzna. Rozbudowywane w kolejnych latach, zajmuje obecnie obszar ponad 60 ha. Znajduje się tam m.in. kilkanaście zagród i budynków, w tym kościół, chałupy, wiatrak, kuźnia i karczma. Obiekty te to przykłady oryginalnej, typowej zabudowy wiejskiej Mazowsza z XIX i XX wieku.

W 2008 r. na terenie sierpeckiego skansenu otwarto nowoczesny kompleks muzealno-wystawienniczy, w tym m.in. amfiteatr, budynek wstawienniczy, stajnię i magazyn zbiorów. Z kolei w 2011 r. udostępniono tam do zwiedzania ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą z ponad 100 gatunkami i odmianami drzew i krzewów, a w 2015 r. oddano do użytku nowoczesny kompleks Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego z hotelem.

W plenerach i wnętrzach wiejskich zagród skansenu Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu kręcono filmy, m.in. "Szwadron", "Pan Tadeusz" oraz "Ogniem i mieczem".(PAP)

mb/pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL