W sanktuarium na św. Górze Grabarce (Podlaskie) rozpoczęło się w piątek 3-dniowe spotkanie prawosławnej młodzieży przygotowującej się do egzaminu dojrzałości. Jego uczestnicy nie tylko modlą się o powodzenie na maturze, ale też np. pracują na rzecz monasteru.
Organizatorem spotkania jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce (BMP), które spodziewa się na Grabarce ok. 100-150 młodych ludzi. Większość uczestników, to młodzież z województwa podlaskiego, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych.
"Chodzi o przygotowanie od strony duchowej młodzieży, która w tym roku zdaje maturę. Jak wiadomo, jest to najważniejszy egzamin w życiu i - oprócz samej nauki - trzeba się jeszcze do tego przygotować duchowo" - powiedział PAP koordynator spotkania, Piotr Giegiel z zarządu BMP w Polsce.
Tegoroczne egzaminy dojrzałości zaczną się 4 maja. Spotkanie na Grabarce odbywa się w czasie postu przed Wielkanocą, która w Cerkwi wypada w tym roku 8 kwietnia, czyli tydzień po świętach katolickich.
Piotr Giegiel przyznał, że takie spotkanie ma nieco inny charakter, niż np. pielgrzymka młodzieży prawosławnej na Grabarkę w okresie paschalnym (po Świętach Wielkanocnych), która rokrocznie odbywa się w maju. "Teraz jest ten czas, żeby nie myśleć o zabawie i przyjemnościach, tylko bardziej skupić się na modlitwie" - dodał.
Na Grabarce młodzież nie tylko bierze udział w nabożeństwach, ale ma w planie np. spotkania z duchownymi, w tym z prawosławnym biskupem siemiatyckim Warsonofiuszem, będzie też pracować na rzecz monasteru, pomagając mniszkom, które na co dzień dbają o to miejsce.
W sobotę, po wieczornych uroczystościach, zostanie ustawiony i poświęcony krzyż przywieziony przez uczestników spotkania, w intencji ich egzaminów dojrzałości.
Grabarka wraz ze Świętą Górą, cerkwią i żeńskim klasztorem, to święte dla prawosławnych miejsce. Często nazywana jest "wzgórzem krzyży", z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych tam przez wiernych. Przez lata ustawiono ich na terenie sanktuarium już tysiące, na wielu wypisane są prośby do Boga lub podziękowania za łaski.
Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i pomodlą się, zostaną uratowani od epidemii cholery.
Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. Obecnie jest tam także żeński klasztor. Najważniejsze uroczystości odbywają się na Grabarce w sierpniu, w przypadające wówczas Święto Przemienienia Pańskiego. Przyjeżdżają tam wówczas nie tylko tysiące wiernych, ale i najważniejsi hierarchowie z kraju i zagranicy.
Bractwo Młodzieży Prawosławnej - organizator spotkania modlitewnego maturzystów - działa w kilkudziesięciu cerkiewnych parafiach. Dokładnych danych, co do liczby jego członków nie ma. Według różnych szacunków, należy do niego od kilkuset osób, do 1,5 tys. młodych osób prawosławnych. (PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ dsr/