Rewitalizacja wielkiego kompleksu przemysłowego w Ostrawie okazała się możliwa do przeprowadzenia prywatnymi rękoma – mówił w czwartek na Forum Ekonomicznym w Krynicy Karel Malík ze stowarzyszenia Dolní Oblast Vitkovice (DOV). Konieczne były wizja i decyzje – akcentował.
Efektem działań prowadzonych od 2007 r. jest odbudowa i ponowne udostępnienie miejskiego kompleksu dziedzictwa przemysłowego Dolny Obszar Witkowice – pod kątem edukacji, biznesu i rozrywki.
Chodzi o przylegający do centrum Ostrawy zespół przemysłowy o historii sięgającej 1828 r., składający się z kopalni węgla kamiennego, koksowni oraz wielkich pieców. Było to jedyne miejsce w Europie, w którym procesy technologiczne obejmowały wydobycie węgla, przez flotację, produkcję koksu, aż po produkcję surówki żelaza. Ostatni spust surówki miał tam miejsce w 1998 r.
Jak mówił podczas poświęconego rewitalizacji panelu krynickiego Forum członek zarządu prywatnego stowarzyszania DOV Karel Malík, 20 lat temu, kiedy zamykano ostrawskie huty, jego przedstawiciele zastanawiali się, co zrobić z poprzemysłowymi terenami
Jak mówił, możliwe były dwa podejścia: stworzenie muzeum ostatniego dnia tej fabryki lub zburzyć wszystko i wykorzystać teren. "Uznano, że to drugie rozwiązanie niemożliwe, bo miejsce należy do dziedzictwa narodowego. (…) Postanowiliśmy usunąć stamtąd te elementy, które nie były istotne z historycznego punktu widzenia, a resztę udostępnić społeczeństwu” - powiedział Malik.
Autorem przedsięwzięcia stał się prezes Witkowic Jan Světlík. Jak mówił w czwartek przedstawiciel stowarzyszenia DOV, założeniem stało się przekształcenie przemysłowych obszarów - za pomocą wielu instytucji publicznych, członków, partnerów czy sympatyków, a także środków unijnych - w ponadregionalne centrum kulturalno-edukacyjno-społeczne.
Jednym z głównych elementów przedsięwzięcia była zaprojektowana przez architekta Josefa Pleskota i jego studio AP aula wielofunkcyjna Gong, utworzona na gruncie konstrukcji zbiornika gazu. Powstały tam m.in. sale na 1,5 tys. i 400 osób, galeria wielofunkcyjna, pomieszczenia konferencyjne i westybul.
Wielki piec nr 1 przekształcił się w Bolt Tower. Wytyczona m.in. na jego nadbudowie edukacyjna trasa zwiedzania prowadzi śladami produkcji surówki żelaza, dając też widok na Ostrawę i Beskidy z wysokości niemal 80 m. W dawnej VI centrali energetycznej utworzono mały świat nauki i techniki U6.
Jedyny nowy obiekt to duże centrum naukowo-technologiczne o powierzchni ok. 14 tys. m kw. Obejmuje ono stałe interaktywne ekspozycje, nowocześnie wyposażone laboratoria, warsztaty oraz sale lekcyjne, nowoczesne kino z filmami 3D i wnętrza Teatru Nauki.
Z byłych budynków przemysłowych i administracyjnych kopalni węgla kamiennego Hlubina powstało wielofunkcyjne centrum kulturalno-edukacyjne z salami kinowymi, pokojami do prób i występów muzycznych, studio, pomieszczenia reprezentacyjne czy sale taneczne. Z kolei na przedmieściach Ostrawy na obszarze najstarszej tamtejszej kopalni Anselm działa Landek Park z największym muzeum górnictwa w Czechach.
Obecnie kompleks służy edukacji, rozrywce i kulturze – korzystają z niego dzieci (także uczniowie) i dorośli. Teren kompleksu jest m.in. miejscem organizacji dużego festiwalu muzycznego Colours of Ostrava.
„Z mojego punktu widzenia, jako przedstawiciela prywatnego właściciela, gdy planujemy zmiany takiego miejsca, takich miejsc, trzeba mieć wizję. Jeżeli nie ma wizji, wielu ludzi dyskutujących, czego potrzeba w takim miejscu, to nie zadziała. Trzeba mieć wizję i osobę, która będzie liderem i będzie podejmowała decyzje” - podkreślił Malik.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ amac/