Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zaprezentował w czwartek w ambasadzie RP w Londynie utraconą w czasie II wojny światowej i odzyskaną teraz XVIII-wieczną aplikę (świecznik naścienny) z Łazienek Królewskich w Warszawie.
Pochodząca z okresu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego aplika – świecznik naścienny z głową meduzy - zostanie przekazana wkrótce do Łazienek. W Pałacu na Wodzie było osiem takich aplik. Zostały one wywiezione do Niemiec w 1944 r. Ta, którą przekazano w czwartek w Londynie, jest drugą odnalezioną.
Minister Gliński podkreślił, że w czasie II wojny światowej Polska utraciła ponad pół miliona dzieł sztuki, co stanowi największe straty w sferze kultury ze wszystkich krajów europejskich.
„W ostatnich latach bardzo zintensyfikowaliśmy nasze działania restytucyjne. Zintensyfikowanie poszukiwań i informowanie o tym w mediach bardzo pozytywnie wpływa na wzrost świadomości, zarówno w społeczeństwie polskim, jak i poza granicami, dotyczącej tego, jak wielkie straty Polska poniosła. W ostatnich ośmiu latach prawie 700 obiektów wróciło do Polski, ale mamy bardzo groźnego przeciwnika, jakim jest ludzka chciwość” - powiedział minister Gliński.
Wyjaśnił, że często przeszkodą w odzyskiwaniu dzieł sztuki są przepisy prawne w krajach, do których one trafiły. Tak jest np. w Niemczech, gdzie po 30 latach posiadacz skradzionego dzieła, o ile nabył je w dobrej wierze, może je zatrzymać. „W tej chwili prowadzimy około 150 procesów restytucyjnych” – poinformował minister.
Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)
ptg/ mms/