Obrzęd błogosławieństwa zwierząt z okazji uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha odbędzie się w czwartek w Mikstacie (Wielkopolskie).Tradycja ta liczy sobie już ponad 300 lat – poinformował PAP proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Mikstacie Krzysztof Ordziniak.
"Jak zawsze już od ponad 300 lat ceremonia święcenia zwierząt odbywa się w dniu patrona miasta św. Rocha, czyli 16 sierpnia po porannej mszy" – powiedział PAP proboszcz parafii Krzysztof Ordziniak.
Święcić będzie biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.
Ten zwyczaj wprowadzili dawni mieszkańcy Mikstatu przekonani, że tylko św. Roch może uchronić ich zwierzęta przed chorobami.
"W kościele pod wezwaniem św. Rocha znajduje się obraz przedstawiający tego świętego, którego powstanie datuje się na rok 1707 i właśnie z tą datą kojarzymy odpust i pielgrzymki z całej Polski z prośbą o modlitwę za zwierzęta gospodarskie, ale bardzo trudno jest określić dokładną datę pierwszego poświęcenia zwierząt" - wyjaśnił proboszcz.
Jak wynika z zapisu umieszczonego w kronice parafialnej nie jest to pierwszy kościół w tym miejscu pod patronatem tego świętego.
Zawsze 16 sierpnia wokół tej świątyni na wzgórzu gromadzą się gospodarze ze swymi zwierzętami. Po nabożeństwie, idące barwnym korowodem zwierzęta, są święcone.
"Tak jak było ponad 300 lat temu jest i teraz. Z tą różnicą, że koni i krów jest coraz mniej, za to woda święcona kropi coraz częściej psy, świnki morskie, króliki, a nawet pająki" – wyjaśnił ks. Ordziniak.
"Święcone są zwierzęta, bo to one przenoszą choroby i bardzo często jako pierwsze padają od chorób" – powiedział proboszcz. Zgodnie z tradycją św. Roch zapewnia zwierzętom ochronę przez następny rok. Na zakończenie błogosławieństwa tradycyjnie zostają wypuszczone gołębie.
Duchowny podkreślił, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu mieszkańców Mikstatu.
"Dlatego już od 7 sierpnia mieszkańcy przygotowują się do uroczystości uczestnicząc codziennie we mszy św., podczas której każdy ma możliwość złożenia na karteczce swoich próśb i podziękowań" – powiedział proboszcz.
Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństw zwierząt zostały wpisane w grudniu 2015 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.(PAP)
bak/ pat/