Pod hasłem „Hala kupiecka Sukiennic to też muzeum” odbywa się w środę święto tego krakowskiego zabytku uznawanego za najstarszy dom handlowy w Polsce.
Święto Sukiennic obchodzone jest od 2005 roku dla upamiętnienia restauracji zabytkowej hali dokonanej w latach 1875-1879 przez architekta Tomasza Prylińskiego.
"Świętujemy 2 sierpnia, bo tego dnia 1875 roku zapadła decyzja o przebudowie Sukiennic, które w XIX wieku były bardzo nieestetyczne, miały wiele przybudówek, ubożały. Prace trwały 4 lata, a w ich wyniku Sukiennice uzyskały taki kształt, jaki w tej chwili możemy podziwiać" – powiedziała PAP Małgorzata Rusiłko, prezeska Towarzystwo Kram organizującego to wydarzenia.
W tym roku hasłem obchodów jest "Hala kupiecka Sukiennic to też muzeum". Odwiedzający mogą w środę skorzystać z darmowych oprowadzań po tym zabytku oraz zwiedzić bezpłatnie muzeum "Rynek Podziemny".
"Chcemy popularyzować wiedzę historyczną o hali kupieckiej, w której przyszło nam pracować i sprzedawać pamiątki; polskie wyroby rzemieślnicze i sztukę ludową. Chcemy przyciągnąć turystę, zachęcić do poznania historii tego miejsca, bo ona jest bardzo długa i bogata" – zaznaczyła Małgorzata Rusiłko. "Sukiennice są nazywane najstarszym domem handlowym w Polsce, my chcemy nazywać halę kupiecką także muzeum, dlatego podeszliśmy do tegorocznych obchodów bardzo edukacyjnie: stąd oprowadzania przewodników i wejściówki do podziemnego muzeum Rynku" – dodała.
Sukiennice na krakowskim Rynku Głównym, w których handel prowadzony jest od XIII wieku, są jednym z symboli miasta. Pierwszy kamienny budynek stanął w tym miejscu tuż po nadaniu miastu przywileju lokacyjnego w roku 1257. Ślady tej budowli zachowały się tylko w piwnicach. W drugiej połowie XIV wieku wzniesiono w centrum Rynku Głównego murowaną halę w stylu gotyckim, w której handlowano suknem. Budynek spłonął w wielkim pożarze miasta w 1555 roku.
Sukiennice odbudowano w stylu renesansowym – stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych przykładów tego nurtu w Krakowie. Najbardziej charakterystycznym motywem jest arkadowa attyka (projekt Jana Marii Padovano), maskująca dach, zwieńczona fantazyjnym grzebieniem z rzeźbami maszkaronów.
W kolejnych wiekach Sukiennice zaczęły podupadać; gruntowny remont i przebudowę przeprowadzono dopiero w latach 70. XIX wieku. Dobudowano wówczas ostrołukowe arkadowe podcienia, mieszczące eleganckie sklepy i kawiarnie. Na piętrze otwarto galerię malarstwa polskiego. Obecnie na parterze Sukiennic znajduje się 55 kramów w dwóch rzędach, w których można nabyć biżuterię, pamiątki czy rękodzieła.(PAP)
Materiał wideo dostępny na https://wideo.pap.pl/videos/68947/ oraz na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1602676%2Ckrakowskie-sukiennice-zapraszaja-na-swoje-swieto-najstarszy-dom-handlowy-w
autorka: Julia Kalęba
juka/ apiech/