Sesje Stałej Konferencji stanowią od kilku już dekad niezastąpione forum wymiany doświadczeń w dziedzinie ochrony, dokumentacji, zachowania oraz upowszechniania polskiego dziedzictwa kulturowego znajdującego się poza granicami Polski - napisał szef MKiDN Piotr Gliński do uczestników XLV Sesji Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie.
"Dzięki uruchomionemu w 2019 roku programowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego +Wspieranie Archiwów, Bibliotek i Muzeów poza Krajem+ już od kilku lat możliwe jest bezpośrednie wsparcie finansowe działalności Państwa instytucji" – wskazał minister kultury i dziedzictwa narodowego w cytowanym w czwartek na stronie resortu liście, skierowanym do uczestników i organizatorów XLV Sesji Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie.
Odczytał go szef Gabinetu Politycznego Kacper Sakowicz podczas uroczystego otwarcia Konferencji odbywającej się w dniach od 6 do 8 września w Solurze w Szwajcarii. Organizatorem spotkania jest Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze.
Minister kultury - jak podkreślono na stronie - przypomniał, że od 2019 r. MKiDN zrealizowało cztery edycje Programu Ministra "Wspieranie Archiwów, Bibliotek i Muzeów poza Krajem" na łączną kwotę ponad 24 mln zł, dzięki czemu kilkanaście instytucji emigracyjnych z obu Ameryk i Europy Zachodniej uzyskało środki pozwalające na zachowanie płynności funkcjonowania oraz na planowanie działań w dłuższej perspektywie.
"Dofinansowanie kosztów stałych działalności instytucji, w głównej mierze utrzymanie już istniejących i tworzenie nowych etatów, pozwala rozwinąć działalność statutową. Ponadto, w ramach tych czterech programów wykonali Państwo wiele zadań polegających na porządkowaniu, inwentaryzowaniu, katalogowaniu i digitalizacji zbiorów. Otrzymane środki pozwoliły także na udostępnienie zbiorów szerszej publiczności, między innymi dzięki sukcesywnemu powiększaniu bazy internetowej. Wśród zrealizowanych zadań znalazło się też wiele inicjatyw skierowanych do społeczności lokalnych, przede wszystkim do środowiska polonijnego, takich jak konferencje naukowe, wykłady, lekcje muzealne, wystawy i publikacje" – zaznaczył prof. Gliński.
Szef resortu kultury poinformował, że na początku sierpnia br. zakończył się proces legislacyjny związany z nowelizacją ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z 25 października 1991 r. Wyjaśnił, że ustawa uchwalona przez Sejm 7 lipca 2023 r. i opatrzona podpisem prezydenta umożliwia objęcie przez polskie państwo instytucjonalną i finansową opieką instytucji zagranicznych dysponujących zgromadzonym poza granicami Polski bezcennym polskim dziedzictwem.
"Właśnie dzięki tej ustawie będziemy mogli w najbliższym czasie utworzyć pierwszą instytucję współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z podmiotami zagranicznymi działającymi w obszarze ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego – Instytut Bibliotekę Polską w Paryżu. Drugą będzie Instytut Muzeum Polskie w Rapperswilu, który otoczy opieką rapperswilskie zbiory, wykorzystując zakupiony w tym celu kompleks Schwanen" – zaakcentował minister. (PAP)
akn/ aszw/