Ze stawu w miejscowości Wielkie Walichnowy (woj. pomorskie) został wydobyty ponadtysiącletni dąb czarny, który trafił do Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie zostanie poddany konserwacji. Zgodnie z ekspertyzą naukowców z Laboratorium Datowań Bezwzględnych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dąb, odnaleziony w stawie podczas zeszłorocznej suszy, pochodzi z 930 roku.
Czarny Dąb z X wieku stanowić będzie najważniejszy eksponat części wystawy stałej Muzeum Historii Polski poświęconej prehistorii ziem współczesnej Polski, czasów do powstania państwa polskiego. Dąb na początku wystawy będzie miał znaczenie historyczne a zarazem symboliczne, gdyż jest świadkiem prehistorii i początków Polski, drzewo kojarzące się z siłą, trwałością, szlachetnością oraz głębokimi korzeniami historii ziemi.
Przekrój poprzeczny dębu posłuży za punkt wyjścia do opisania historii naturalnej ziem polskich oraz znaczenia uwarunkowań klimatycznych i przyrodniczych dla funkcjonowania społeczności starożytnych i wczesnośredniowiecznych. Opowieść ta, przedstawi procesy, które ukształtowały krajobraz oraz zasoby naturalne różnych regionów współczesnej Polski.
Pokazanie, w jaki sposób odczytuje się informacje zawarte w pniach drzew pomoże zrozumieć metody badawcze umożliwiające pozyskiwanie informacji o kulturach przedpiśmiennych. Dąb umożliwi ciekawe przedstawienie elementów warsztatu i metod naukowych badaczy (m.in. dendrochronologia, palinologia) oraz o aspektach życia, które nie zostały opisane w źródłach historycznych. Metody te są wykorzystywane m.in. przez archeologów, historyków i antropologów, których praca umożliwia przedstawienie historii Polski na wystawie stałej MHP.
Informacje o środowisku naturalnym oraz znaczeniu zmian klimatycznych dla historii Polski będą także w częściach ekspozycji wystawy stałej dotyczących późniejszych okresów ziem Polskich – pokażemy m.in. jak długo na ziemiach polskich hodowano winogrona, kiedy na ziemiach polskich po raz pierwszy pojawiły się koty domowe oraz jak duże znaczenie miała tzw. mała epoka lodowcowa dla handlu oraz gospodarki Polski. Opowiadając historię Polski, ważne są dla nas nie tylko fakty polityczne, ale także aspekty życia codziennego, przyroda oraz długotrwałe procesy naturalne, dzięki czemu możliwe jest przedstawienie pełniejszego obrazu dziejów oraz bogactwa kulturowego Polski.
Źródło: MHP