Religia

03.01.2019 aktualizacja 04.01.2019

Ulicami Szczecina przejdzie Orszak Trzech Króli

Modlitwą Anioł Pański na placu przy magistracie rozpocznie się w niedzielę w Szczecinie Orszak Trzech Króli. Ulicami miasta przejdzie po raz dziewiąty.

Formowanie orszaku rozpocznie się o godz. 11.30 na pl. Armii Krajowej, przy szczecińskim magistracie. Osoby, które będą chciały wziąć w nim udział, otrzymają korony i śpiewniki. Po wspólnej modlitwie Anioł Pański, którą w południe poprowadzi metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, na plac wmaszerują Trzej Królowie i ich orszaki.

Uczestnicy, śpiewając wspólnie kolędy, przejdą na pl. Orła Białego przy bazylice archikatedralnej do stajenki betlejemskiej, gdzie królowie oddadzą pokłon i wręczą dary Dzieciątku Jezus. Następnie uczestnicy orszaku zostaną zaproszeni do dalszego wspólnego śpiewania kolęd.

Wolontariusze w trakcie orszaku będą zbierali pieniądze do puszek w publicznej zbiórce pieniędzy Caritasu, z której dochód zostanie przekazany na sfinansowanie wyposażenia kuchni w Domu Samotnej Matki w Poczerninie. Będą też zbierane "pieluszki dla małego Jezuska" – z przeznaczeniem dla potrzebujących samotnych matek.

Jak podaje kuria szczecińsko-kamieńska, uliczne jasełka mają zachęcić mieszkańców Szczecina do wspólnego obchodzenia święta Trzech Króli.

Orszak szczeciński organizują rodziny, uczniowie i nauczyciele ze szkół salezjańskich, a także m.in. z Liceum Katolickiego w Szczecinie, szkół podstawowych, harcerze i wolontariusze.

W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej orszaki odbędą się także m.in. w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Wolinie, Golczewie, Gryficach, Nowogardzie i w Łobzie.

W tym roku orszaki przejdą ulicami miast pod ogólnopolskim hasłem "Odnowi oblicze ziemi", które ma przypomnieć słowa Jana Pawła II. Motywem przewodnim orszaku ma być "zachęta do głębokiej refleksji nad tymi słowami św. Jana Pawła II, do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w naszej Ojczyźnie i do osobistej pracy nad sobą". (PAP)

Autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL