W poniedziałek przypada cerkiewna uroczystość Spotkania Pańskiego. Od 1992 roku obchodzone jest też wtedy święto młodzieży prawosławnej, proklamowane przez liderów Syndesmosu - największej na świecie federacji prawosławnych bractw i szkół teologicznych.
Święto Spotkania Pańskiego było znane w Kościele wschodnim już w IV wieku; w kalendarzu liturgicznym Cerkwi przypada 15 lutego. Upamiętnia przyniesienie Jezusa po raz pierwszy do świątyni jerozolimskiej 40 dni po jego narodzinach. Proklamowanie święta młodzieży właśnie w tym dniu oznacza jej symboliczne wejście do wspólnoty prawosławnej. Dlatego nabożeństwa odprawiane są wówczas w intencji młodych prawosławnych.
Syndesmos, który w 1992 roku proklamował święto prawosławnej młodzieży, został utworzony w 1953 roku. Jest największą organizacją prawosławną i jedną z największych na świecie chrześcijańskich organizacji młodzieżowych. Skupia prawosławne organizacje młodzieżowe i szkoły teologiczne, działając na rzecz integracji młodzieży z różnych krajów, m.in. organizując spotkania, szkolenia, konferencje i obozy.
Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego powołał niedawno koordynatora ds. pracy z młodzieżą - wcześniej nie było takiego stanowiska. Został nim Aleksander Wasyluk, w przeszłości m.in. przewodniczący i wieloletni działacz BMP.
Do Syndesmosu należy Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce, założone w 1980 roku. Działa ono obecnie w kilkudziesięciu cerkiewnych parafiach. Dokładnych danych co do liczby jego członków nie ma, ale szacuje się, że jest to 1-1,5 tys. młodych ludzi, głównie studentów i uczniów szkół średnich.
W tym roku Bractwo na poziomie centralnym nie organizuje żadnych ogólnopolskich obchodów święta, głównym powodem są obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. W 2020 roku młodzi prawosławni z Polski i ich goście z kilku innych krajów spotkali się w Lublinie. Były okolicznościowe nabożeństwa, ale też m.in. gra miejska połączona ze zwiedzaniem tego miasta, prezentacje teatralne i dyskoteka.
Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego powołał niedawno koordynatora ds. pracy z młodzieżą - wcześniej nie było takiego stanowiska. Został nim Aleksander Wasyluk, w przeszłości m.in. przewodniczący i wieloletni działacz BMP.
Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce w ostatnim spisie powszechnym zadeklarowało 156 tys. osób.
Jak powiedział Wasyluk w wywiadzie opublikowanym przez oficjalną stronę internetową polskiej Cerkwi, głównym zadaniem takiego koordynatora powinno być realizowanie, bądź inicjowanie i wspieranie zadań, które nie są realizowane przez inne cerkiewne organizacje, a skierowane powinny być na rozwój i aktywność młodzieży w Cerkwi.
Dodał, że wszelkie nowe cerkiewne inicjatywy brały swój początek w działalności młodzieżowej: pierwsze wydawnictwa, obozy, współpraca zagraniczna.
"Wydaje mi się, że jednym z najważniejszych działań na początek mojej działalności będzie wyłonienie liderów młodzieżowych i zorganizowanie im szeregu szkoleń, nauczenie pracy z rówieśnikami. To jest też to, co ja dostałem od Bractwa na samym początku i czego - być może - ostatnio zabrakło w działalności młodzieżowej" - powiedział Wasyluk. Wspomniał też o współpracy z innymi lokalnymi Kościołami prawosławnymi. Dodał, że dużym wyzwaniem będzie pomoc BMP w zagospodarowaniu ośrodków młodzieżowych, w pierwszej kolejności największego z nich, zlokalizowanego w Białowieży.
Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce w ostatnim spisie powszechnym zadeklarowało 156 tys. osób.(PAP)
Autor: Robert Fiłończuk
rof/ mhr/