Kampania 1939

17.09.2019

Uroczystość w 80. rocznicę śmierci kustosza Zamku Królewskiego

Brokl, wypełniając swoje obowiązki służbowe, myślał o tym, jak ratować substancję narodową – powiedział dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, Wojciech Fałkowski, podczas wtorkowej uroczystości w 80. rocznicę śmierci Kazimierza Brokla, który zginął, ratując zamkowe zbiory.

Uroczystość w 80. rocznicę śmierci kustosza Zamku Królewskiego, Kazimierza Brokla, który zginął na zamkowym dziedzińcu, ratując podczas bombardowania dzieła sztuki, odbyła się we wtorek przy pamiątkowym obelisku w Bramie Grodzkiej Zamku Królewskiego.

W asyście Straży Zamku Królewskiego i Straży Miejskiej wieńce pod obeliskiem złożyli minister kultury Piotr Gliński, potomkowie kustosza, przedstawiciele Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej oraz dyrektor Zamku Królewskiego profesor Wojciech Fałkowski.

Fałkowski przypomniał, że 17 września 1939 r., przed południem zaczęło się ciężkie bombardowanie Warszawy.

"Wieża zegarowa Zamku Królewskiego stanęła w płomieniach. To jest ten moment, w którym o godz. 11.15 stanął mechanizm zegarowy. To jest ten moment, który uważamy za moment pierwszej zagłady zamku. Druga nastąpiła po powstaniu, razem z wysadzeniem murów i dokładnym zniszczeniem, aż po fundamenty" - powiedział dyrektor.

"Ale 17 września 1939 roku, wszyscy mieli jeszcze nadzieję, że da się uratować zamek, Warszawę i Polskę. To jest też ten dzień, kiedy kustosz zamku wyszedł, żeby ratować to, co jeszcze zostało z wyposażenia. Zginął pod bombami. Ten moment czcimy, bo pamiętamy nie tylko o ofierze życia, ale pamiętamy o służbie Polsce" - mówił Falkowski.

"Brokl, wypełniając swoje obowiązki służbowe, jednocześnie służył Rzeczpospolitej, pamiętał nie tylko o swoim obowiązku, ale przede wszystkim myślał o tym, jak ratować substancję narodową. My jesteśmy jego dłużnikami i spadkobiercami. W spokojnych czasach myślimy, jak tę substancję wzbogacać, jak nad nią czuwać i jak dbać o nią na co dzień. Mamy więcej szczęścia, bo są to czasy, w których możemy się cieszyć pokojem i stabilizacją" - dodał Fałkowski.

Kazimierz Brokl był kustoszem zamku oraz dyrektorem Państwowych Zbiorów Sztuki. Był również autorem projektów wnętrz zamkowych i rysunków inwentaryzacyjnych jego wyposażenia. Zginął 17 września podczas ostrzału zamku. Odłamek pocisku artyleryjskiego trafił Brokla w momencie, gdy znosił cenny obiekt. (PAP)

autor: Wojciech Przylipiak

wbp/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL