Do budowania Europy na fundamencie chrześcijańskim wezwał w niedzielę w Gnieźnie w trakcie sumy odpustowej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Msza była centralnym elementem trwających w mieście obchodów odpustowych ku czci św. Wojciecha.
Sumie odpustowej w ramach uroczystości ku czci patrona Polski i duchowej jedności Europy przewodniczył prymas Polski abp. Józef Kowalczyk. W tym roku odbywały się one pod znakiem ogólnopolskiego dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II.
„Twórcy zjednoczonej Europy budowali na fundamencie chrześcijańskim. Na takim samym fundamencie budował Europę Jan Paweł II. Odrzucenie tego fundamentu oznacza budowanie na piasku. Trzeba w tym miejscu, w Gnieźnie wołać: Polsko św. Wojciecha, Polsko św. Stanisława, Polsko św. Jana Pawła II – nie rezygnuj ze swej chrześcijańskiej tożsamości. To jest twoją siłą i powołaniem” – apelował w trakcie homilii kard. Dziwisz.
Jak podkreślił, Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Gnieźnie „upomniał się o miejsce w Europie i o wolność dla słowiańskich narodów, żyjących pod jarzmem bezbożnego i nieludzkiego systemu komunistycznego”. Dodał, że żarliwe wołanie papieża „dotarło do serca Boga i zostało wysłuchane”.
„Jakże w tym kontekście nie wspomnieć dziś o Ukrainie, przeżywającej swój dramat. Jakże tu, w Gnieźnie, nie modlić się za naród ukraiński, by szanowano jego suwerenność, jego prawo do życia w bezpiecznych granicach i w pokoju” – powiedział kard. Dziwisz.
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przypomniał podczas uroczystości, że Jan Paweł II gościł w Gnieźnie dwukrotnie, podczas swoich pielgrzymek do Polski w 1979 i 1997 roku.
„Pragniemy uczynić wszystko, aby nasza codzienność i świadectwo życia były czytelnym znakiem wierności Ewangelii, którą św. Wojciech głosił naszym rodakom, a którą nosił w sercu, umacniał i pogłębiał pośród nas wszystkich św. Jan Paweł II. Przekazanie dziedzictwa tego wielkiego papieża następnym pokoleniom, które nie miały sposobności poznać go osobiście jest naszym szczególnym obowiązkiem i przywilejem” - powiedział prymas Kowalczyk.
„Również my sami musimy przypominać sobie słowa, które do nas głosił. Musimy pogłębiać i rozwijać myśli, które nam przekazywał. Możemy to uczynić nie tylko rozważając jego nauczanie, ale również naśladując jego święte życie” – dodał.
W trwających od soboty w Gnieźnie wydarzeniach uczestniczyli pielgrzymi z kraju i zza granicy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, biskupi z całej Polski i z wielu krajów Europy, oraz nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.
Podczas mszy nuncjusz papieski nałożył krzyże misyjne blisko 40 duchownym i świeckim, przygotowującym się do podjęcia pracy apostolskiej na terenach misyjnych. Wyjadą oni m.in. do Czadu, Peru, Kamerunu, Pakistanu, Ghany, Kazachstanu, Tanzanii, Boliwii, na Madagaskar i na Kubę.
Przed rozpoczęciem niedzielnej sumy odpustowej kard. Stanisław Dziwisz i prymas Józef Kowalczyk poświęcili kaplicę dedykowaną św. Janowi Pawłowi II.
Uroczystości w Gnieźnie rozpoczęły się w sobotę nieszporami w bazylice prymasowskiej, po których ulicami miasta przeszła procesja z relikwiami św. Wojciecha do kościoła św. Michała Archanioła. Tam też, zgodnie z tradycją, miało miejsce czuwanie przy relikwiach.
Święty Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego.
Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza - męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie. (PAP)
rpo/ mow/