Polska po 1989 roku

15.05.2019

W Krakowie otwarto nową siedzibę Instytutu Konfucjusza

Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ – Instytut Konfucjusza w Krakowie. Źródło: Wikipedia Commons Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ – Instytut Konfucjusza w Krakowie. Źródło: Wikipedia Commons

W Krakowie otwarto nową siedzibę Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ – Instytutu Konfucjusza. Mam nadzieję, że jego działalność to krok w stronę coraz lepszej współpracy, która spełni oczekiwania Polaków chcących poznać język i kulturę chińską" - mówił ambasador Chin w Polsce Liu Guangyuan.

Ambasador podkreślił, że instytut działający w Krakowie otrzymał tytuł Modelowego Instytutu Konfucjusza, a takim tytułem może się poszczycić jedynie 50 spośród 548 takich placówek działających w 154 krajach.

"Mam ogromną nadzieję, że działalność Instytutu Konfucjusza UJ – w tym nowym miejscu - będzie kolejnym krokiem w stronę coraz lepszej współpracy, która spełni oczekiwania Polaków chcących lepiej poznać język i kulturę chińską i przyczynić się do promowania pozytywnych relacji międzykulturowych" - powiedział Liu Guangyuan. "Jednocześnie wierzę, że młodzi ludzie studiujący w naszych krajach dobrze wykorzystają daną im możliwość, by nawiązywać przyjaźnie, pielęgnować wzajemne zrozumienie i otwartą komunikację pomiędzy Polską a Chinami" - dodał.

Nowa siedziba Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ – Instytutu Konfucjusza mieści się przy ul. Oleandry. Rektor UJ prof. Wojciech Nowak mówił, że jest dumny z tego, że budynek położony w centrum Krakowa został przekazany Instytutowi Konfucjusza oraz Instytutowi Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.

"Te dwie instytucje nie tylko zajmują się nauczaniem języka chińskiego, ale także stanowią niezwykle istotną platformę dla polsko-chińskiej współpracy akademickiej" - podkreślił. Dziękował polskim i chińskim instytucjom m.in. Chińskiemu Państwowemu Biuru Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego za zaangażowanie w modernizację obiektu.

W 4-kondygnacyjnym budynku o powierzchni użytkowej 2 tys. m kw. znajdują się sale dydaktyczne, laboratorium językowe, biura dla pracowników oraz aula, która pomieści 126 osób - można ją podzielić na dwie części za pomocą przesuwnej ściany. Modernizacja obiektu trwała ponad rok - wzmocniono stropy, wybudowano nową klatkę schodową i szyb windowy, wymienione zostały wszystkie instalacje oraz okna i drzwi. Budynek został wyposażony w system BMS, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w nim i jego otoczeniu. Całkowity koszt inwestycji ok. 17 mln zł. Nieco ponad połowę tej kwoty przekazali partnerzy chińscy.

Przed Instytutem Konfucjusza, zgodnie z tradycyjną sztuką projektowania chińskich ogrodów, urządzony został zielony zakątek z alejkami i ławkami.

Krakowski Instytut Konfucjusza był pierwszym w Polsce. Działa od 2006 r. Jego powstanie było rezultatem współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Beijing Foreign Studies University. Instytut prowadzi kursy nie tylko dla studentów UJ, ale również dla wszystkich zainteresowanych nauką języka mandaryńskiego. W swojej ofercie ma specjalistyczne kursy językowe dla biznesmenów. Przeprowadza też uznawane na całym świecie egzaminy państwowe z języka chińskiego jako obcego. Każdego roku z kursów Instytutu korzysta ok. 1 tys. osób.

Rocznie Instytut organizuje ok. 80 wydarzeń kulturalnych, w tym m.in. wykłady i warsztaty, odczyty, szkolenia, pokazy filmów, wystawy, obchody tradycyjnych chińskich świąt.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL