Polska po 1989 roku

02.10.2017

W Małopolsce ruszył projekt Szkoła Tradycji

Mateczniki Tradycji, czyli centra edukacji tradycyjnej kultury ludowej, w których zorganizowane zostaną warsztaty muzykowania i tańca ludowego, tradycyjnych zawodów, rzemiosła i rękodzieła artystycznego zostały od października uruchomione w różnych miejscowościach Małopolski.

Projekt skierowany do dzieci, młodzieży oraz dorosłych potrwa do stycznia 2020 r.

Jak poinformował dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu Antoni Malczak, każdy warsztat czerpać będzie z tradycji danego regionu, a uczestnicy zajęć będą mogli zapoznać się z dziedzictwem kulturowym swojej małej ojczyzny.

Projekt w sposób szczególny ma na celu aktywowanie folkloru w północnozachodnich rejonach Małopolski.

„Przyczyną takiego ukierunkowania jest zanik tradycyjnych form muzykowania i samych kapel ludowych, a także obyczaju tanecznego i wykonawstwa tradycyjnych tańców na tym terenie. Te regiony naszego województwa borykają się też z brakiem upowszechnienia tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła artystycznego” – wyjaśnił Malczak.

Mateczniki Tradycji zostały zorganizowane w: Chrzanowie, Czyżówce, Babicach, Dulowej, Alwerni, Kluczach, Wolbromiu, Krzeszowicach, Tyńcu, Zielonkach, Mogilanach, Sieprawiu, Wiśniowej, Igołomii, Łapanowie, Łapczycy, Bochni, Żegocinie, Jastewii, Zakliczynie, Żabnie, Radłowie, Gromniku i Ryglicach.

Chętni będą mogli poznać tradycyjne instrumentarium małopolskiej wsi i nauczyć się gry np. na basach, heligonkach czy trąbce. Będzie można także poznać tradycyjne tańce i obrzędy. Ciekawie zapowiadają się także warsztaty z tradycyjnego hafciarstwa, kowalstwa czy garncarstwa.

Projekt został sfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Jego koszt to 2 mln 250 tys. zł z czego ze środków unijnych pozyskano prawie 1,7 mln zł.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL