Religia

14.01.2019

W piątek rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem "Dąż do sprawiedliwości", zaczerpniętym z Księgi Powtórzonego Prawa, od 18 do 25 stycznia przebiegać będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie będą się spotykać na nabożeństwach ekumenicznych i koncertach.

Jak poinformowali w poniedziałek na konferencji prasowej jego organizatorzy Polska Rada Ekumeniczna i Komisja KEP ds. Ekumenizmu, w Polsce centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zaplanowano 20 stycznia w Warszawie. Podkreślili też, że tegoroczne materiały i modlitwy na ten czas przygotowali chrześcijanie z Indonezji.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest organizowany co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra, a świętem nawrócenia św. Pawła. W niektórych miejscach czas wydarzeń ekumenicznych wydłuża się do kilku tygodni. Tradycyjne podczas planowanych nabożeństw w Kościołach różnych wyznań następuje wymiana kaznodziei.

Przewodniczący Komisji KEP ds. Ekumenizmu bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że tym, co nas podzieliło i co nas nadal dzieli, "jest grzech". "Stąd ekumenizm wymaga osobistego nawrócenia. Każdy z nas musi się nawracać, bo to jest mur, który Chrystus zburzył, a myśmy go wznieśli na nowo". (...) My w tym dążeniu do jedności musimy kierować się miłością. Jeżeli będziemy kierowali się miłością, to ekumenizm nie będzie tylko na tym, że będziemy uzgadniali jakieś formuły dogmatyczne między sobą, literalnie rozpatrywali te różnice, ale jedność będzie przede wszystkim w naszym sercu" – powiedział bp Nitkiewicz.

Nawiązując do tegorocznego hasła Tygodnia Modlitwa o Jedność Chrześcijan: "Dąż do sprawiedliwości", bp Nitkiewicz powiedział, że "nie ma miłości bez sprawiedliwości, bo sprawiedliwość jest warunkiem tego, że możemy się do siebie zbliżać". Dodał, że w Piśmie Świętym "uwieńczeniem sprawiedliwości jest miłosierdzie, jest miłość".

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec podkreślił, że "dialog ekumeniczny powinien odbywać się w duchu miłości i wzajemnego szacunku". "I dlatego ta wspólna modlitwa o jedność jest bardzo ważna" – dodał.

Ogólnopolskie nabożeństwo tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w niedzielę 20 stycznia o godz. 15.00 w kościele rzymskokatolickim św. Kazimierza Królewicza na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Będzie mu przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a kazanie wygłosi zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP Andrzej Malicki.

Szereg wydarzeń ekumenicznych zaplanowano też w wielu innych miastach. Wspólnym spotkaniom w każdym dniu będą towarzyszyć słowa nawiązujące do tegorocznego hasła. Kolejno będą to słowa: "Niech prawo rozlewa się jak woda, a sprawiedliwość jak niewysychający potok", "Niech wasze +tak+ znaczy +tak+, a +nie+ znaczy +nie+", "Pan jest łaskawy i miłosierny", "Bądźcie zadowoleni z tego, co posiadacie", "Zwiastować ubogim Dobrą Nowinę" oraz "Pan jest moim światłem i moim zbawieniem".

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan po raz pierwszy zorganizowano w 1908 r. Został on zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego Paula Wartsona z USA. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL