Zabytkowy, XIX-wieczny wiatrak z Zalesia, który służył miejscowej ludności do 1940 r., a w latach 80. XX wieku został przeniesiony do skansenu Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, wznowi swą pracę dzięki przeprowadzonemu remontowi. Jego ponowne uruchomienie odbędzie się 19 czerwca.
Jak informuje Muzeum Wsi Mazowieckiej, ze środków samorządu Mazowsza dokonano rekonstrukcji uszkodzonych i zużytych części wiatraka, co umożliwia wprowadzenie w ruch jego śmigieł i obracanie wokół osi. Ponowne uruchomienie zabytkowego obiektu odbędzie się w ramach obchodów 50-lecia sierpeckiej placówki – wydarzenia towarzyszące zaplanowano na dwa dni, do 20 czerwca.
„Po blisko 80 latach wiatrak z Zalesia będzie mógł znów zacząć swoją pracę. Uroczystość, podczas której zostanie on ponownie otwarty dla zwiedzających, a jego mechanizm na nowo uruchomiony odbędzie się 19 czerwca” – ogłosiło Muzeum Wsi Mazowieckiej.
W informacji wyjaśniono, że „wiatrak koźlak z Zalesia został wzniesiony w roku 1864” - aż do 1940 r. służył miejscowej ludności, a do sierpeckiego skansenu trafił w 1987. Przez kilkanaście lat zabytkowy obiekt można było zwiedzać tylko z zewnątrz. W 2003 r. w jego wnętrzach zorganizowano wystawę poświęconą pracy młynarza.
„Niestety, stan techniczny konstrukcji stopniowo się pogarszał. Konieczne stało się przeprowadzenie gruntownego remontu i wymiana elementów nośnych oraz mechanizmów. Dzięki dofinansowaniu ze środków samorządu województwa mazowieckiego udało się przeprowadzić niezbędne prace” – podkreśla placówka. Muzeum Wsi Mazowieckiej zwraca uwagę, że „przez lata młyn wiatrowy stał się symbolem skansenu w Sierpcu” - usytuowany w pewnym oddaleniu od zabudowy wiejskiej witał turystów przyjeżdżających drogą od strony miasta.
„Właśnie w roku, w którym Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu obchodzi 50-lecie istnienia, obiekt zyskuje nowe życie” – anonsuje placówka, zapraszając na uroczyste uruchomienie wiatraka. Jak zapowiada, „wszyscy, którzy 19 i 20 czerwca odwiedzą skansen, prócz pokazów pracy wiatraka, będą mogli zobaczyć prezentacje prac gospodarskich związanych z przetwórstwem zbóż” - w tym czasie dla zwiedzających grała będzie wiejska Kapela Pana Jacka.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to przede wszystkim skansen, który zajmuje powierzchnię ok. 60 ha. Znajduje się tam m.in. kilkanaście zagród z przełomu XIX i XX wieku oraz inne budynki, w tym kościół, kuźnia i karczma. Najstarszy z prezentowanych zabytków to chałupa drobnoszlachecka z Rzeszotar-Zawad, pochodząca z 1840 r. W salach ekspozycyjnych prezentowane są wystawy stałe, w tym rzeźby ludowej i transportu dworskiego. Jedną z ekspozycji są również wnętrza dworskie z końca XIX i początku XX wieku.
W plenerach i we wnętrzach wiejskich zagród sierpeckiego skansenu powstawały znane polskie filmy, jak np. „Ogniem i mieczem”, „Szwadron”, „Pan Tadeusz” oraz „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”.
W sierpeckim skansenie znajduje się amfiteatr oraz stajnia. Działa także nowoczesny kompleks rekreacyjny z hotelem. Dostępna jest również ścieżka edukacyjno-przyrodnicza z ponad stu gatunkami i odmianami drzew oraz krzewów. Placówka organizuje cykliczne projekty edukacyjne i warsztaty, opowiadające o codziennym życiu mazowieckiej wsi w ciągu całego roku.
Muzeum Wsi Mazowieckiej posiada jeszcze dwa oddziały: w zabytkowym Ratuszu w Sierpcu oraz zamiejscowy - w Bieżuniu, gdzie działa Muzeum Małego Miasta, prezentujące zabudowę niewielkiego miasteczka z II poł. XIX w. oraz wnętrza mieszkalne z tego okresu - to jedyna w Polsce placówka, ukazująca życie codzienne i rozwój typowego małego miasta. (PAP)
mb/ dki/