Religia

04.02.2019

W sobotę kard. Nycz odsłoni tablicę pamięci abp. Teodorowicza

W sobotę w warszawskiej archikatedrze kard. Kazimierz Nycz odprawi uroczystą mszę św. i odsłoni tablicę pamięci abp. Józefa Teodorowicza w 100. rocznicę wygłoszenia kazania na otwarcie obrad Sejmu Ustawodawczego 9 lutego 1919 roku - poinformowało PAP biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Arcybiskup metropolita warszawski kard. Nycz, który jest też ordynariuszem dla wiernych obrządku wschodniego nieposiadających w Polsce własnego ordynariusza, postanowił przypomnieć największego kapłana ormiańskokatolickiego abp Józefa Teodorowicza poprzez odsłonięcie tablicy jemu poświęconej.

Abp Józef Teofil Teodorowicz był wybitnym duchownym katolickim obrządku ormiańskiego, cenionym kaznodzieją, wielkim polskim patriotą. Kazanie, które wygłosił przed otwarciem Sejmu Ustawodawczego Rzeczypospolitej Polskiej było wyrazem troski o wolność Polski, wezwaniem do jedności i ofiarnej służby w dziele odbudowywania niepodległej. Msza święta wówczas odprawiona zgromadziła senatorów i posłów wszystkich opcji politycznych i stała się wyjątkowym wydarzeniem.

Abp Józef Teofil Teodorowicz (ur. 25 lipca 1864 w Żywaczowie na Pokuciu, zm. 4 grudnia 1938 we Lwowie) – arcybiskup lwowski obrządku ormiańskiego, teolog, polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy, a następnie senator I kadencji w II RP.

Do historii polskiego parlamentaryzmu przeszło słynne kazanie abp Teodorowicza, wygłoszone 9 lutego 1919 w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie na rozpoczęcie obrad polskiego Sejmu Ustawodawczego. Powiedział wówczas: "W obliczu tej przyszłości i w obliczu Bożym, w obliczu sumienia waszego składamy przed Tobą, Panie, my posłowie pierwszego wielkiego sejmu na polskiej ziemi, ślubowanie poselskie. Przyrzekamy przed Tobą, że od pierwszej narady sejmowej i wszystkich narad przychodzić będziemy z czystymi rękoma i czystym sumieniem, jak do sprawy świętej. I uciszymy nasze namiętności i oczyścimy nasze dusze, byśmy tym lepsze wydawali prawa, im głębiej w siebie wejdziemy. My nie chcemy już odtąd szukać naszych własnych korzyści, a chcemy i pragniemy szukać jedynie tylko dobra naszej ukochanej i drogiej ojczyzny". (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mhr/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL