Religia

13.03.2018

W środę powtórny pogrzeb pierwszego biskupa polowego abp. Galla

W środę odbędą się uroczystości powtórnego pogrzebu pierwszego biskupa polowego WP Stanisława Galla. Pierwotnie abp Gall pochowany został w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim, teraz jego szczątki zostaną przeniesione do Katedry Polowej Wojska Polskiego.

Przeniesienie szczątków pierwszego ordynariusza wojskowego (1919-1933) do katedry polowej, wiąże się z setną rocznicą powstania biskupstwa polowego, która przypada w 2019 roku. "Chcemy w ten sposób nawiązać do dawnego i wciąż praktykowanego zwyczaju, zgodnie z którym miejscem pochówku biskupów jest ich własna katedra" - wyjaśnił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego WP ks. płk Zbigniew Kępa.

Jak poinformował ks. płk Kępa, uroczystości z udziałem przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski oraz żołnierzy Wojska Polskiego rozpoczną się o godz. 12. wprowadzeniem trumny ze szczątkami abp. Galla do Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, gdzie odbędzie się czuwanie przy trumnie i zostanie odprawione nabożeństwo.

O godz. 14. z archikatedry wyruszy kondukt żałobny, który w asyście kompanii honorowej i orkiestry wojskowej przewiezie trumnę przed Katedrę Polową Wojska Polskiego, gdzie nastąpi ceremonia powitania i wniesienia doczesnych szczątków abp. Stanisława Galla do świątyni.

O godz. 16. zostanie odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, a homilię wygłosi biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek. Po jej zakończeniu trumna zostanie złożona w krypcie katedry polowej.

Spoczywają tam m.in. bp Władysław Bandurski, kapelan Legionów Polskich oraz bp Tadeusz Płoski - biskup polowy w latach 2004–2010, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Abp Stanisław Gall urodził się 21 kwietnia 1865 roku w Warszawie. Zmarł 11 września 1942 roku i pochowany został w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim. 29 stycznia, w porozumieniu z archidiecezją warszawską i właściwymi organami państwowymi ordynariat polowy przeprowadził ekshumację (PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL