Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych obchodzony jest co roku w szkole w niewielkiej Łękawce koło Tarnowa. W tym roku uczczono postać księdza kapitana Franciszka Drwala, duchownego, który zmarł z wycieńczenia w niemieckim obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie.
Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych ustanowiony został przez Sejm cztery lata temu w hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”. Przypada na 19 października, gdyż jest to rocznica uprowadzenia i śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.
Pomysłodawcą obchodów Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych w Łękawce jest Adam Ryba, lokalny pasjonat historii. Jak powiedział Adam Ryba, tegoroczne obchody, które odbywały się w minionym tygodniu, były poświęcone osobie księdza kapitana Franciszka Drwala. Duchowny pochodził z podtarnowskiej Woli Rzędzińskiej w gminie Tarnów, gdzie urodził się w 1907 roku.
We wrześniu 1939 r. ksiądz kapitan Franciszek Drwal był kapelanem szpitala polowego w Przemyślu. Po kapitulacji wojsk polskich dostał się do niemieckiej niewoli.
Ksiądz Drwal nie pozostawił swoich żołnierzy na pastwę losu. Miał szansę na ucieczkę z niewoli, gdy polscy jeńcy byli przewożeni pociągiem przez Niemców. Podczas postoju w Tarnowie kolejarze dostarczyli duchownemu cywilne ubranie i namawiali do ucieczki. Ksiądz Drwal powiedział wtedy, że pozostanie tam, gdzie są jego żołnierze i nie będzie uciekał z transportu. Tak rozumiał swoją rolę jako kapelana. Ksiądz Franciszek Drwal w 1942 zmarł z wycieńczenia w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie, zapłacił więc najwyższą cenę za swoją decyzję o pozostaniu z żołnierzami do końca.
W ramach Narodowego Dnia Duchownych Niezłomnych w kościele w Łękawce odprawiona została msza święta pod przewodnictwem biskupa Stanisława Salaterskiego. W szkole młodzież zaprezentowała program artystyczny zatytułowany „Wolni, niezłomni, niepodlegli”. Wmurowano także cegiełkę pamięci o księdzu Franciszku Drwalu w szkolnym muralu tarnowskich kapłanów niezłomnych, który znajduje się na korytarzu szkoły na pierwszym piętrze. Wmurowali ją biskup Stanisław Salaterski i posłanka Anna Pieczarka.
W muralu tarnowskich księży niezłomnych swoją cegiełkę ma tu już m.in. ksiądz Walenty Mróz, duchowny z pobliskiej Poręby Radlnej, którego postać wspominano przed rokiem. (PAP)
Autor: Janusz Smoliński
smol/ aszw/