Polska po 1989 roku

14.09.2018

W Uhercach Mineralnych uczą kaligrafii i wypieku proziaków

Odwiedzający Bieszczady przez cały rok mogą się uczyć zasad przedwojennej kaligrafii, wypieku proziaków czy garncarstwa. Zanikające umiejętności można poznać w szkole rzemiosła w Uhercach Mineralnych - poinformował inicjator przedsięwzięcia Janusz Demkowicz.

"Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła w Uhercach Mineralnych jest takim miejscem w Bieszczadach, gdzie można aktywnie uczestniczyć w warsztatach ginących zawodów. Szkoła mieści się w budynku szkolnym z 1910 roku" - powiedział w piątek Demkowicz.

Turyści udział w zajęciach zaczynają od odwiedzenia klasy, w której dzięki prezentacji multimedialnej poznają rzemiosła uprawiane w dawnych Bieszczadach. Potem każdy przystępuje do jednej z trzech grup, w których praktycznie mogą się ich uczyć.

Są trzy klasy. "W piekarniczej można się nauczyć wypiekać tradycyjne proziaki w piecu chlebowym. Z kolei w klasie kaligrafii każdy uczestnik zajęć ma możliwość napisania pozdrowień do bliskich zgodnie z wymogami przedwojennej kaligrafii. Natomiast w garncarskiej można utoczyć garnek na kole" - wyjaśnił Demkowicz.

Dodał, że celem przedsięwzięcia jest "zachęcenie odwiedzających region do twórczego spędzenia czasu".

Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła działa od czerwca tego roku. Mieści się w budynku szkolnym z 1910 roku. Dotychczas odwiedziło ją ponad dwa tysiące osób.(PAP)

autor: Alfred Kyc

kyc/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL