W warszawskim kinie Iluzjon rozpoczęła się w czwartek konferencja o nowych technologiach Digital Cultures. Jej tematem są żywe archiwa i to, jak rozwój techniki pozwala na nowo odkrywać dziedzictwo.
W programie Digital Cultures, która potrwa do piątku, znalazły się wykłady, prezentacje prac wykorzystujących nowoczesne technologie, warsztaty, konsultacje z ekspertami.
W ramach cyklu "Best of Poland" będzie można zobaczyć polskie projekty powstające w ostatnich latach na różnych polach kultury i sztuki cyfrowej.
Wśród prelegentów są dyrektorzy festiwali związanych z kulturą i technologią (m.in. Gerfried Stocker z festiwalu Ars Electronica), artyści (m.in. animatorka, projektantka gier wideo Trine Laier z Danii i fotografka Brigitte Henry), kuratorzy. Odbędą się rozmowy m.in. o polskim dizajnie, o potrzebie tworzenia cyfrowych zbiorów wspomnień, grach wideo.
W czwartek w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej wystąpi niemiecki duet Mouse on Mars. Zaprezentują projekt oparty na dźwiękach ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
Jak informują organizatorzy: "Digital Cultures poprzez program interdyscyplinarnych debat i prezentacji ogniskujących się wokół czterech głównych obszarów (gier komputerowych, immersyjnego storytellingu, cyfrowych archiwów oraz nowoczesnego muzealnictwa), stwarza możliwość pozyskania międzynarodowych partnerów dla polskich projektów, poszerzenia rynków dystrybucji polskich produkcji i zwiększenia rozpoznawalności polskich twórców cyfrowych zagranicą".
Obok wspomnianych wydarzeń organizowanych w kinie Iluzjon, imprezę towarzyszącą gościć będzie TR Warszawa. W ramach VR Showcase odbędą się pokazy kilkunastu przedsięwzięć artystycznych wykorzystujących wirtualną rzeczywistość. Będzie można zobaczyć m.in. animację poklatkową oraz zapis spektaklu "G.E.N VR" w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Wstęp na VR Showcase jest wolny.
Konferencję organizuje Instytut Adama Mickiewicza. (PAP)
autor: Wojciech Przylipiak
wbp/ pat/