Kultura i sztuka po 1989 roku

26.09.2019

W Warszawie rozpoczęła się konferencja o nowych technologiach Digital Cultures

W warszawskim kinie Iluzjon rozpoczęła się w czwartek konferencja o nowych technologiach Digital Cultures. Jej tematem są żywe archiwa i to, jak rozwój techniki pozwala na nowo odkrywać dziedzictwo.

W programie Digital Cultures, która potrwa do piątku, znalazły się wykłady, prezentacje prac wykorzystujących nowoczesne technologie, warsztaty, konsultacje z ekspertami.

W ramach cyklu "Best of Poland" będzie można zobaczyć polskie projekty powstające w ostatnich latach na różnych polach kultury i sztuki cyfrowej.

Wśród prelegentów są dyrektorzy festiwali związanych z kulturą i technologią (m.in. Gerfried Stocker z festiwalu Ars Electronica), artyści (m.in. animatorka, projektantka gier wideo Trine Laier z Danii i fotografka Brigitte Henry), kuratorzy. Odbędą się rozmowy m.in. o polskim dizajnie, o potrzebie tworzenia cyfrowych zbiorów wspomnień, grach wideo.

W czwartek w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej wystąpi niemiecki duet Mouse on Mars. Zaprezentują projekt oparty na dźwiękach ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Jak informują organizatorzy: "Digital Cultures poprzez program interdyscyplinarnych debat i prezentacji ogniskujących się wokół czterech głównych obszarów (gier komputerowych, immersyjnego storytellingu, cyfrowych archiwów oraz nowoczesnego muzealnictwa), stwarza możliwość pozyskania międzynarodowych partnerów dla polskich projektów, poszerzenia rynków dystrybucji polskich produkcji i zwiększenia rozpoznawalności polskich twórców cyfrowych zagranicą".

Obok wspomnianych wydarzeń organizowanych w kinie Iluzjon, imprezę towarzyszącą gościć będzie TR Warszawa. W ramach VR Showcase odbędą się pokazy kilkunastu przedsięwzięć artystycznych wykorzystujących wirtualną rzeczywistość. Będzie można zobaczyć m.in. animację poklatkową oraz zapis spektaklu "G.E.N VR" w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Wstęp na VR Showcase jest wolny.

Konferencję organizuje Instytut Adama Mickiewicza. (PAP)

autor: Wojciech Przylipiak

wbp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL