Religia

09.05.2019

Wadowice będą świętowały 99. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Ogólnopolskie spotkanie uczniów ze szkół, których patronem jest św. Jan Paweł II, koncert orkiestr strażackich, a także widowisko muzyczne "Decalogue" to niektóre z wydarzeń, jakie odbędą się 18 maja w Wadowicach z okazji 99. urodzin papieża.

Młodzież ze szkół i placówek im. św. Jana Pawła II spotka się w Wadowicach już 19. raz. Kulminacją tego wydarzenia będzie msza św. w miejscowej bazylice Ofiarowania NMP. Odprawi ją kard. Stanisław Dziwisz.

Szefowa działu promocji wadowickiego magistratu Małgorzata Targosz-Storch poinformowała, że po eucharystii na maszt na rynku wciągnięta zostanie uroczyście flaga papieska. "Będzie to symboliczne zapoczątkowanie przygotowań do przypadającej w 2020 r. setnych urodzin papieża Polaka" – powiedziała.

Uczestnicy zlotu spróbują na wadowickim rynku urodzinowego tortu. Wezmą też udział w biesiadzie wadowickiej, którą przygotowały członkinie kół gospodyń wiejskich.

W Polsce jest ponad półtora tysiąca szkół i placówek wychowawczych, które noszą imię św. Jana Pawła II. "Rokrocznie w dniu urodzin papieża do Wadowic przyjeżdża ok. 700-800 uczniów reprezentujących te placówki" – powiedziała Targosz-Storch.

Po południu na wadowickim rynku wystąpią połączone orkiestry strażackie. To także wieloletnia tradycja. Koncert nosi tytuł "Strażacy Janowi Pawłowi II w hołdzie".

Największym wydarzeniem będzie widowisko muzyczne "Decalogue". Odbędzie się wieczorem 18 maja na wadowickim rynku. "Łączy ono nie tylko artystów z całego świata, ale również różne gatunki i style muzyczne. Inspiracją do stworzenia wszystkich kompozycji było dziesięć przykazań oraz nauczanie Jana Pawła II" – poinformowała Magdalena Maślona z wadowickiego Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, które organizuje wydarzenie wraz z samorządem rodzinnego miasta Jana Pawła II.

Wystąpią m.in. Levi Sakala, Mietek Szcześniak, Andrzej Lampert, Marcin Spenner i Piotr Łukaszewski, o. Stan Fortuna, Józef Skrzek, Darek Malejonek, Marcin Pospieszalski, Adeb Chamoun Trio, Jan Trebunia-Tutka, a także Orkiestra Filharmonii Śląskiej i Polski Chór Kameralny pod batutą Jana Łukaszewskiego.

Jak dodała Maślona, projekt "Decalogue" powstał we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem – Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które wspiera działania w zakresie pomocy humanitarnej, m.in. odbudowę domów w Syrii, budowę studni w Sudanie, jak również pomoc rodzinom w Libanie i Iraku.

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. W mieście spędził dzieciństwo i młodość. Po zdaniu matury, w 1938 r., wraz z ojcem wyjechał do Krakowa.

Metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła został papieżem 16 października 1978 r. Jako następca św. Piotra pielgrzymował do rodzinnego miasta trzykrotnie – w 1979, 1991 i w 1999 r. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ joz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL