Religia

15.01.2019

Watykan: bliżej do beatyfikacji współzałożycielki michalitek

Papież Franciszek zgodził się na ogłoszenie dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożej Anny Kaworek (1872–1936), współzałożycielki zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła (michalitek) – podał we wtorek Watykan. To ważny krok na drodze do jej beatyfikacji.

Siostra Anna Kaworek pochodziła z Górnego Śląska. Postanowiła wstąpić do zgromadzenia salezjanek i przeniosła się na Podkarpacie. Tam, w Miejscu Piastowym koło Krosna zaczęła zakładać z innymi zakonnicami zakład wychowawczy dla dziewcząt-sierot. Pomagała też wydawać czasopismo "Powściągliwość i Praca".

W 1898 roku została przełożoną nowej żeńskiej wspólnoty zakonnej, utworzonej według reguły napisanej przez jej współzałożyciela księdza Bronisława Markiewicza. Na jej patrona wybrano świętego Michała Archanioła.

Zgromadzeniem tym siostra Kaworek kierowała przez 38 lat, do końca życia.

Prośba o zatwierdzenie nowej kongregacji spotkała się początkowo z odmową. Została ona uznana przez władze kościelne w 1928 roku jako Towarzystwo Sióstr św. Michała Archanioła.

Anna Kaworek otworzyła w Miejscu Piastowym także ochronkę dla dzieci, opiekowała się chorymi.

Jej proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1993 roku. Obecnie do ogłoszenia jej błogosławioną potrzebne jest jeszcze uznanie cudu przypisywanego jej wstawiennictwu. (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL