Inne

06.08.2018

We wtorek w Baltimore rozpoczną się obrady Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba

Rycerze Kolumba. Fot. PAP/J. Bednarczyk Rycerze Kolumba. Fot. PAP/J. Bednarczyk

We wtorek w Baltimore w stanie Maryland (USA) rozpoczną się obrady Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba. Jest to trzydniowe spotkanie członków największej świeckiej organizacji katolickiej. Weźmie w nim udział polska delegacja z delegatem stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem i kapelanem stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce abp. Wacławem Depo na czele.

Jak poinformował PAP w poniedziałek Zakon Rycerzy Kolumba, obrady poprzedzi uroczysta msza św., którą sprawował będzie abp William Lori - ordynariusz miejsca i najwyższy kapelan Zakonu. Po mszy rozpocznie się pierwsza sesja obrad, którą otworzy sprawozdanie Najwyższego Rycerza. Carl Anderson podsumuje ostatnie 12 miesięcy charytatywnej i formacyjnej działalności Zakonu. Dalsze obrady, gale wręczenia nagród oraz wydarzenia liturgiczne będą trwały przez trzy dni. Swoje pozdrowienia do uczestników skierował m.in. prezydent RP Andrzej Duda.

Jak zaznaczono, internetowe transmisje z wydarzeń Najwyższej Konwencji zaplanowały trzy największe katolickie telewizje w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie: EWTN, Salt and Light oraz CatholicTV.

Zakon Rycerzy Kolumba poinformował, że rok 2017 był rekordowy pod kątem działalności charytatywnej. Organizacja przekazała na cele dobroczynne ponad 185 mln dolarów, a sami jej członkowie spędzili łącznie ponad 75 mln godzin na służbie Kościołowi i lokalnym społecznościom. Jak dodano na ten wynik złożyła się także postawa Rycerzy Kolumba w Polsce. W kwietniu zakończyła się ogólnopolska peregrynacja obrazów i relikwii św. Brata Alberta, która objęła ponad 200 polskich parafii. W czasie wydarzenia zebrano pieniądze i dary materialne na rzecz ośrodków dla bezdomnych prowadzonych przez siostry albertynki i braci albertynów.

Rycerze Kolumba pomogli także poszkodowanym przez ubiegłoroczne nawałnice na północy Polski. Rycerze przekazali organizowali koncerty charytatywne, zbiórki pieniędzy, sprzętu i żywności, a także pracowali nad usuwaniem zniszczeń. Prezydent RP Andrzej Duda osobiście dziękował za to Rycerzom podczas niedawnego spotkania w Brusach.

Rycerze zorganizowali ponadto zbiórkę makulatury, z której dochód przeznaczono na zakup inkubatora przekazanego szpitalowi powiatowemu w Skarżysku-Kamiennej.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,95 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 105 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a.(PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL