Tegoroczna kwesta powązkowska odbędzie się 31 października i 1 listopada. Dzięki datkom z zeszłego roku udało się odrestaurować 10 pomników nagrobnych. W tym roku do kwestowania zaproszono około 350 osób, wśród nich m.in. Maję Komorowską, Damiana Damięckiego i Olgierda Łukaszewicza.
Na powązkowskim kwestowaniu pojawią się aktorzy, dziennikarze, muzycy i pisarze. Jak poinformował przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa Marcin Święcicki, w tym roku do kwestowania zaproszono około 350 osób. Wśród nich pojawią się m.in. Maja Komorowska, Damian Damięcki i Olgierd Łukaszewicz.
Kwestę na Powązkach zainicjował w 1975 r. założyciel i patron komitetu Jerzy Waldorff. Trwała nieprzerwanie od 1975 r. do 2019 r. Przerwała ją pandemia, bo w 2020 r. cmentarze zostały zamknięte. Kwestowanie na żywo zastąpiono zbiórką internetową. W 2021 r. wznowiono kwestowanie do puszek. W tym roku po raz trzeci będzie również możliwość wpłacania datków poprzez terminal.
W sumie przez 49 lat działalności Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa odnowił ponad 1600 nagrobków kaplic, sarkofagów, w tym aleję zasłużonych. W planach na 2024 r. są prace przy 16 pomnikach nagrobnych, m.in pomnik Lusi Raciborowskiej. Renowacja powązkowskich kaplic i pomników nagrobnych ma charakter konserwacji dzieł sztuki.
"Powązki to najwspanialszy zbiór polskiej rzeźby na świeżym powietrzu. Wybitni Polacy tworzyli właśnie na Powązkach. W czasach zaborów, kiedy nie można było stawiać pomników na ulicach Warszawy, można było na nagrobkach osób pochowanych na Powązkach postawić im piękne nagrobki" – powiedział Marcin Święcicki.
Komitet i kwesta w przyszłym roku będą obchodzić pięćdziesięciolecie. Z tej okazji Marcin Święcicki przypomniał o dalszych staraniach wpisania kwesty powązkowskiej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji Dom Spotkań z Historią nakręcił film przedstawiający idee corocznego kwestowania na Powązkach. Film dostępny jest na YouTube od 27 października.
Konserwacja i renowacja zabytków Starych Powązek poza kwestą finansowana jest z dotacji m.st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z pieniędzy otrzymywanych od darczyńców – prywatnych osób, firm lub instytucji.
Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski. Jego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Henryka Wieniawskiego i Jana Kiepurę.(PAP)
Autorka: Zofia Suwała
zos/ joz/