Kosztem prawie 24 mln zł do czerwca 2020 r. Stary Rynek w Częstochowie zostanie zrewitalizowany. Na placu pojawią się przeszklony pawilon, schody w formie kameralnego amfiteatru, fontanna, pas zieleni i balansujący teatr rzeźb. We wtorek podpisano umowę na realizację prac.
„Kiedy roboty się zakończą, będzie to na pewno niepowtarzalne miejsce. Liczę na to, że Stary Rynek stanie się ważną i piękną wizytówką naszego miasta, która będzie atrakcyjnym punktem na szlaku wszystkich tych, którzy do Częstochowy przyjeżdżają” – mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, przypominając, iż Stary Rynek to początek wielu tras turystycznych w mieście.
Stary Rynek jest historycznym centrum dawnej Starej Częstochowy - miasta nad Wartą, które istniało, zanim Aleje połączyły je z Nową Częstochową, skupioną wokół klasztoru. Stary Ratusz – kiedyś centralny obiekt Starego Rynku – był jednym z symboli miasta do początku XIX wieku. Stąd pomysł na odpowiednie zaznaczenie i wyeksponowanie – w nowoczesnej postaci - miejsca, gdzie niegdyś stał ratusz.
Właśnie do dawnego ratusza, którego pozostałości archeolodzy odnaleźli nieopodal kilka lat temu, będzie nawiązywał nowy budynek o szklanej konstrukcji i elewacji. Obiekt będzie wykorzystywany m.in. na ekspozycję archeologiczną, ale pomieści też część usługową, m.in. z kawiarnią i toaletą publiczną.
Nadziemna część budynku została zaprojektowana jako prosta bryła, gdzie poprzez zastosowanie szkła i paneli lustrzanych architekci chcą osiągnąć wrażenie lekkości i umożliwić liczne odbicia zabytkowych pierzei Rynku. Na potrzeby kameralnych imprez przewidziano reprezentacyjne zewnętrzne schody, prowadzące do podziemnej części budowli o charakterze amfiteatru, z siedziskami wykończonymi drewnem i zielenią dającą cień.
Projekt zakłada, że na zmodernizowanym Rynku będzie sporo zieleni i nowoczesna fontanna w postaci pasa wodnego, wyposażona w podświetlane dysze tryskaczy. Całości dopełni balansujący na linach zawieszonych nad Rynkiem "teatr rzeźb", przedstawiający sceny z historii miasta - ma to być jedna z głównych atrakcji nowej aranżacji placu. Przebudowa czeka też przyległe ulice, m.in. Mirowską i Senatorską.
Samorządowcy liczą, że rewitalizacja stanie się impulsem do rozwoju dla całego Starego Miasta. „Będziemy mieli kompleksowo odnowiony Stary Rynek. Wokół szklanego pawilonu powstanie przestrzeń dla ciekawych inicjatyw, a rodzaj amfiteatru, który tam powstanie, wykorzystają z pewnością nasi lokalni animatorzy kultury” – uważa prezydent Matyjaszczyk.
Modernizację rynku przeprowadzi wyłonione w drugim przetargu (pierwsze postępowanie unieważniono) konsorcjum Zakładu Remontowo-budowlano-instalatorskiego Budo-Max, FUH Maciej Dobosz z Kuźniczki oraz Żelbet Montex. We wtorek podpisano tzw. umowę wykonawczą. Wykonawcy wejdą na plac budowy w drugiej połowie kwietnia, a zakończenie całości robót planowane jest na koniec czerwca 2020 r.
85 proc. kwalifikowanych kosztów inwestycji (ponad 16 mln zł) pokryją fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego, 10 proc. (prawie 1,9 mln zł) dołoży budżet państwa. Pozostałe koszty kwalifikowane (5 proc.), a także całość nakładów w części dotyczącej modernizacji dróg pokryje samorząd Częstochowy. W sumie inwestycja ma kosztować 23,9 mln zł.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ pad/