Religia

17.10.2018

Włoski film dokumentalny „Uwolnij mnie” - w kinach od 19 października

Źródło: www.uwolnijmnie.pl Źródło: www.uwolnijmnie.pl

To historia walki egzorcystów o każdą udręczoną duszę; opowieść o praktyce egzorcyzmów i ludzkich problemach życia codziennego - napisała Emilia Koronka z firmy Kondrat-Media - dystrybutora włoskiego filmu „Uwolnij mnie”, który wejdzie na ekrany kin 19 października.

"+Uwolnij mnie+ - to wstrząsająca historia walki egzorcystów o każdą udręczoną duszę. To fascynujące spojrzenie na wysiłki kapłanów na Sycylii, próbujących nadążyć za rosnącym globalnym zapotrzebowaniem na egzorcyzmy kościelne" - poinformowała w przesłanym PAP komunikacie Emilia Koronka.

Włoski film dokumentalny "Uwolnij mnie" w reżyserii Federici Di Giacomo ukazuje pracę egzorcystów z osobami dręczonymi duchowo. "To opowieść o praktyce egzorcyzmów i ludzkich problemach życia codziennego: kontrasty między tradycjami antycznymi, a nowoczesnymi nawykami, między sacrum i profanum, spotykają się w tym zdumiewającym dokumencie" - napisała Koronka.

Dokument otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu w konkursie "Horyzonty" na tegorocznym festiwalu w Wenecji, oraz nagrody dla najlepszego filmu i za reżyserię Włoskiej Akademii Filmów Dokumentalnych.

"Struktura filmu prezentuje pełną gamę życia bohaterów - od codziennych, zwykłych sytuacji, po ewidentnie nienormalne i niepokojące zachowania. Uważam, że udało nam się zachować właściwą dyskrecję i szacunek wobec nieznanych rzeczy oraz wobec tych, którzy głęboko dotykają duchowości niektórych ludzi" - napisała reżyser Federica Di Giacomo.

"Zdecydowałam się na opowiedzenie tej historii z perspektywy ludzi, którzy doświadczają tego każdego dnia. Nie tylko +opętanych+, ale także kapłanów, którzy nie decydują się zostać egzorcystami z własnej woli - są nominowani przez swoich biskupów. Mimo to przyjmują tę posadę z wiarą i całkowicie zmieniają swoje życie, będąc +obleganymi+ w dzień i w nocy. Ojciec Cataldo jest symbolem całkowitego oddania połączonego z rozbrajającą spontanicznością i szczerością" - podkreśliła Di Giacomo.

Film wejdzie na ekrany polskich kin 19 października.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL