Budynki sądu, seminarium duchownego oraz prawosławny cmentarz w Lublinie, a także pałac w Czesławicach – uznane zostały za najlepiej odnowione zabytki w ubiegłym roku w Lubelskiem. Ich gospodarzom wręczono we wtorek nagrody – Laury Konserwatorskie.
Konkursy o Laury Konserwatorskie organizowane są w Lubelskiem od 16 lat. Nagrody przyznawane są corocznie za prace o wysokiej jakości, zmierzające do kompleksowego przywrócenia zabytkom dawnej świetności. Wyróżnienia są równorzędne i nie łączą się z korzyściami materialnymi.
„Sporo obiektów kwalifikuje się do nagród, ale staramy się wyróżnić realizacje wyjątkowe, wyróżniające się szczególną dbałością” – powiedziała wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie Halina Landecka, która przewodniczy kapitule przyznającej nagrody.
„Stan zabytków w regionie poprawia się, to widać. W ostatnich latach poszły roboty w wielu obiektach, a dzięki funduszom unijnym mogły być zrobione kompleksowo, od badań, poprzez zabiegi konserwatorskie i remontowe po zadbanie o otoczenie” – dodała Landecka.
„Sporo obiektów kwalifikuje się do nagród, ale staramy się wyróżnić realizacje wyjątkowe, wyróżniające się szczególną dbałością” – powiedziała wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie Halina Landecka, która przewodniczy kapitule przyznającej nagrody.
W tegorocznym konkursie przyznane zostały cztery Laury Konserwatorskie, zgłoszono doń osiem zabytków odrestaurowanych w ubiegłym roku.
Wyróżnienie otrzymały lubelskie władze sądownicze za remont i konserwację wnętrz XIX-wiecznego budynku Sądu Rejonowego Lublin-Zachód. Obiekt zbudowany w stylu późnego klasycyzmu nieprzerwanie służy swej pierwotnej funkcji; gruntowny remont przeszedł po raz pierwszy. Wymienione zostały stropy, więźba i poszycie dachowe, wzmocniono konstrukcję galerii wewnętrznej. Pierwotny wygląd przywrócono żeliwnej klatce schodowej, bogato dekorowanym salom rozpraw i gabinetowi prezesa sądu.
Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie nagrodzono za konserwację XVII-wiecznego fryzu medalionowego z wizerunkami królów i książąt polskich oraz adaptację wnętrz na Muzeum Starodruków. W muzeum udostępnione zostały zabytkowe zbiory seminaryjnej biblioteki założonej w 1714 r. Wśród starodruków można tam zobaczyć m.in. Mszał Kraśnicki pochodzący z około 1400 r. Ekspozycję uzupełniają szaty liturgiczne i rzeźby sakralne.
Lubelska parafia prawosławna wyróżniona została za konserwację 353 nagrobków na prawosławnym cmentarzu przy ul. Lipowej. Nekropolia założona w 1794 r. ma wielowyznaniowy charakter. Najstarszy rozpoznany prawosławny nagrobek pochodzi z 1842 r. Większość grobów nie miała opiekunów, w sposób naturalny ulegała postępującym zniszczeniom. Dzięki unijnemu projektowi groby wzmocniono, wykonano nowe podmurówki, połączono i uzupełniono rozbite elementy, niektóre z nich rozbierano i od nowa montowano.
Laur Konserwatorski przyznano też Renacie Grochowskiej, prywatnej właścicielce XIX-wiecznego pałacu w Czesławicach. Nabyła ona zdewastowany obiekt w 2001 r. i przeprowadziła rewaloryzację pałacu i otaczającego go parku. Po wojnie, aż do lat 70-tych ubiegłego wieku pałac nie był wpisany do rejestru zabytków, dlatego kolejny przebudowy zmieniły jego formę. Szkody przyniosły nieprofesjonalne modernizacje w końcu ubiegłego wieku. Prace prowadzone od 2006 r. pozwoliły na odtworzenie pierwotnego wyglądu elewacji i wystroju wnętrz. Przywrócono istniejące dawniej piece i kominki. Skompletowane zostały żyrandole, kinkiety, lustra, obrazy i meble. (PAP)
kop/ par/