Polski Instytut Studiów Kościelnych w Rzymie przekazał do kolekcji Muzeum wiele publikacji, gazet związanych z działalnością kulturalną i społeczną II Korpusu Polskiego, w tym podręczniki szkolne wydane w Jerozolimie, Bari, Rzymie.
Do kolekcji MHP trafiły również londyńskie wydawnictwa emigracyjne. Muzeum otrzymało także łóżko polowe żołnierza II Korpusu. Współpraca z Polskim Instytutem Studiów Kościelnych została nawiązana dzięki życzliwości Dyrektora Instytutu ks. dr Hieronima Fokcińskiego i Sekretarza Instytutu ks. Ryszarda Plezi.
Papieski Instytut Studiów Kościelnych jest polskim ośrodkiem naukowo-badawczym o charakterze dokumentacyjno-informacyjnym, zwłaszcza w zakresie dokumentacji archiwalnej Stolicy Apostolskiej, dotyczącej dziejów Kościoła i spraw polskich. Powstał z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski oraz księży jezuitów Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej. Założycielem i pierwszym kierownikiem Instytutu był ks. Eugeniusz Reczek SI (1916-1971). Erygowany 8 IX 1958 roku, zatwierdzony jako papieski 17 XII 1970; od 1974 przy Piazza B. Cairoli, 117.
Celem ośrodka są systematyczne poszukiwania, rejestracja, gromadzenie w formie reprodukcji (mikrofilm, fotokopie, fotografie) i udostępnianie materiałów dotyczących historii Kościoła w Polsce w jego historycznym zasięgu, a przechowywanych w zbiorach Stolicy Apostolskiej i innych zbiorach kościelnych, państwowych i prywatnych, zwłaszcza na terenie Włoch. Od początku gromadzone są też spuścizny po instytucjach i wydawnictwach polonijnych i polsko-włoskich, kolekcje oraz spuścizny osób prywatnych.
Instytut prowadzi działalność wydawniczą - dotąd ukazało się około stu pozycji oraz kilka numerów periodyku naukowego Informationes. Współpracuje również z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą, polskimi i obcymi. W roku 1976 został utworzony w Warszawie Punkt Konsultacyjny Instytutu w Rzymie.
Zbiór reprodukcji poloników, głównie ze zbiorów watykańskich, liczy około trzech milionów klatek mikrofilmu, 40 tysięcy fotokopii lub fotografii. Większość reprodukcji znajduje się również w filii warszawskiej. Gromadzona jest również dokumentacja foto- i fonograficzna.
Księgozbiór liczy około 45 tysięcy tomów wydawnictw zwartych oraz zbiory specjalne jak: starodruki, rękopisy. Charakterystyka zbioru: nauki kościelne i humanistyczne - zwłaszcza publikacje o tematyce historycznej. Na bieżąco gromadzonych jest około 120 tytułów czasopism polskich i obcych. Całość zbiorów prasy liczy około 2000 tytułów.