Kultura i sztuka po 1989 roku

04.11.2019

Wystawa dzieł, które po 75 latach wróciły do dawnej rezydencji Potockich w Łańcucie

Obrazy prezentowane na wystawie pt. „Łańcuciana w zbiorach fundacji Trzy Trąby i Fundacji Feliksa hr. Sobańskiego”. Fot. PAP/D. Delmanowicz Obrazy prezentowane na wystawie pt. „Łańcuciana w zbiorach fundacji Trzy Trąby i Fundacji Feliksa hr. Sobańskiego”. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Portrety rodzinne właścicieli Łańcuta, w tym m.in. Potockich, Radziwiłłów, Czartoryskich, a także królowej Marysieńki i króla Jana III Sobieskiego, które powróciły do zamku w Łańcucie po 75 latach nieobecności, będzie można od wtorku oglądać na wystawie w łańcuckim Muzeum-Zamku.

Wystawa towarzyszy inauguracji obchodów 75. rocznicy utworzenia łańcuckiego muzeum.

Jak poinformowała PAP Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie jest to część historycznych dzieł, pochodzących ze zbiorów rezydencji Potockich, które zostały ewakuowane z Łańcuta w 1944 r.

Przypomniała, że kolekcja zawierająca obrazy i rodowe łańcuckie archiwum w 1944 r. trafiła do Wiednia i Księstwa Liechtenstein. Później dzieła ewakuowane przez IV ordynata Alfreda Antoniego Potockiego znalazły się we Francji, następnie w Peru, we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie zostały zakupione do zbiorów Fundacji „Trzy Trąby” i Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego.

Kolekcja wróciła do Polski latem ubiegłego roku. Przed prezentacją na wystawie zostały poddane konserwacji.

„Wraz z jednym portretem i kilkoma miniaturami łańcuckimi zakupionymi wcześniej w Paryżu przez Macieja Radziwiłła, zaprezentowane zostaną na wystawie w Muzeum-Zamku w Łańcucie” – zaznaczyła kurator wystawy Aldona Cholewianka-Kruszyńska, kustosz Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Na wystawie, którą będzie można oglądać do końca kwietnia 2020, zaprezentowane zostaną m.in. portrety rodzinne właścicieli Łańcuta, czyli Potockich, Radziwiłłów, Castellanów, Rzewuskich i Czartoryskich.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć także łańcuckie portrety i pamiątki królewskie, w tym unikalne, pierwsze portrety królowej Marysieńki oraz króla Jana III Sobieskiego, stanowiące pendant (para dzieł tworząca harmonijną, uzupełniającą się całość) oraz wizerunki Henryka III Walezego i Stefana I Batorego.

Wśród pamiątek znalazły się także nożyczki, które należały do królowej Francji Marii Leszczyńskiej, kuzynki Potockich.

„Niezwykłą królewską, łańcucką pamiątką jest obraz Św. Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem, związany z wiedeńską wyprawą Jana III (Sobieskiego)” – dodała kurator.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog. Jest to już piąty tom biblioteki dawnej ordynacji łańcuckiej, której nakładem Muzeum-Zamek w Łańcucie ogłasza publikacje omawiające zbiory oraz dzieje rezydencji i ordynacji łańcuckiej. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL