Kilkadziesiąt obrazów z różnych okresów twórczości malarza kolorysty Aleksandra Szturmana (1869–1944) można oglądać w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim. Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.
Muzeum Obojga Narodów jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, w którego zbiorach znajdują się prace Szturmana - ponad 120 obrazów.
Wernisaż wystawy "Kolory podróży. Malarstwo Aleksandra Szturmana (1869-1944)" odbył się w bielskim muzeum w piątek.
Na ekspozycji można zobaczyć ok. 40 najlepszych prac Szturmana z różnych okresów jego twórczości. "Aleksander Szturman nazywany jest malarzem kolorystą. Szczególnie wrażliwy na barwę, operował nią w niezwykle szerokiej skali, szukając wciąż nowych środków wyrazu. Poszukiwał doznań estetycznych w ruchu, zmienności pór dnia i wibracji barw. Chętnie pracował w plenerze, skąd czerpał inspiracje. Portretował przede wszystkim włoskie miasta - Sienę, Asyż, Wenecję czy Orvieto. Potrafił zanurzyć się w krajobrazie, a potem zamknąć go w niewielkim kawałku materii, łącząc przy tym z powodzeniem świat przyrody i artystycznej kreacji" - podało muzeum.
Tematem przewodnim ekspozycji są podróże artysty do najciekawszych miejsc Europy. Wiadomo, że miały one charakter długotrwały i dość częsty. "Przeważnie malarz wyruszał na wojaże spontanicznie, w czasie przerw świątecznych oraz wakacyjnych na wileńskiej uczelni" - podała instytucja.
Pierwsza indywidualna wystawa prac Szturmana odbyła się kilka lat temu z głównej siedzibie Muzeum Podlaskiego, w Ratuszu w Białymstoku, a następnie prezentowana była na Litwie. W sumie można było obejrzeć ponad 120 obrazów.
Jak mówił wcześniej PAP ówczesny dyrektor Muzeum Podlaskiego, historyk Andrzej Lechowski, Szturman był twórcą wybitnym, postacią oryginalną, ale nigdy nie zabiegał o blichtr i pokazywanie prac. Dodał, że historia po śmierci artysty obeszła się z jego twórczością mało łaskawie - nie miał rodziny, a jego obrazy trafiły najpierw w ręce jego uczniów, następnie do prywatnej kolekcji, w końcu zostały przekazane do Muzeum Podlaskiego.
Lechowski powiedział, że do jego placówki trafiły w latach 80. XX wieku z Muzeum Narodowego w Warszawie. Wyjaśnił, że powodem przekazania ich do Białegostoku była bliskość Wilna, miejsca przez artystę ukochanego, jak też fakt posiadania w zbiorach muzeum prac artystów szkoły wileńskiej XIX i XX wieku. W sumie przekazano 120 obrazów; to największa kolekcja muzealna jego prac. Przekazane prace były w bardzo złym stanie; przeszły konserwację.
Aleksander Szturman urodził się w 1869 roku w Petersburgu, a następnie jego rodzina przeprowadziła się do Warszawy. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Petersburgu. Był wykładowcą akademickim, w latach 20. XX wieku związał się z Uniwersytetem Stefana Batorego w Wilnie, gdzie prowadził zajęcia z martwej natury i pejzażu. Przez całe życie podróżował. Był zapraszany na zbiorowe wystawy m.in. w Rosji i Polsce. Zmarł w 1944 roku w Wilnie. (PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ pat/