Przegląd twórczości Teresy Pągowskiej, malarki, przedstawicielki szkoły sopockiej nowej figuracji, laureatki nagrody im. Jana Cybisa, prezentowany jest w Galerii Spectra Art Space w Warszawie.
„Dzieła Teresy Pągowskiej eksponowane są w ramach kolejnej odsłony świetnie przyjętego przez publiczność i krytyków cyklu Spectra Art Space MASTERS” – poinformowali PAP organizatorzy wydarzenia, reprezentujący Fundację Rodziny Staraków.
„Tym, co zajmuje mnie najgłębiej jest postać ludzka. Nie tylko ze względu na bogactwo formy. Sądzę, że właśnie człowiek zawiera najwięcej magii treściowej” – mówiła o swojej twórczości artystka.
Wystawa obejmuje obrazy od bardzo wczesnych z 1961 roku, przez kolejne dekady, aż do roku 2006.
Teresa Pągowska zaznaczała w rozmowach, wywiadach, podczas spotkań na wernisażach, że malowanie jest dla niej życiem, miłością i spełnieniem. Niektóre obrazy malowała nawet przez rok. Musiał zaistnieć bardzo ważny powód, by obraz powstał. Malowała codziennie, a ostatnie prace stworzyła w 2006 roku, kilka miesięcy przed śmiercią.
Skupiała się na sylwetce ludzkiej, kobiecej. Z czasem na jej obrazach pojawiały się także zwierzęta. Zawsze zdradzała nieprzeciętną wrażliwość kolorystyczną. Bardzo szybko weszła do kanonu polskiej sztuki.
„Ta artystka nie wymaga wielu przypomnień i opowieści, bo jest wspaniale znana nie tylko jako malarka, ale także jako pedagog wielu uczelni artystycznych w Polsce, która angażowała się w życie kulturalne powojennej Polski bardzo aktywnie. Poziomów, tej wspaniałej osobowości, jest wiele. My chcieliśmy skupić się na jej malarstwie, na sednie jej osobowości” – mówi kuratorka wystawy Ania Muszyńska.
Najsłynniejsze obrazy Pągowskiej były ujęte w cykle: „Dni”, „Przemoc”, „Wnętrza zamknięte”, „Figury magiczne”.
Teresa Pągowska (1926-2007) była absolwentką poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Studiowała tam malarstwo i techniki ścienne pod kierunkiem Wacława Taranczewskiego i Eustachego Wasilkowskiego.
Z Poznania przeniosła się do jednego z najważniejszych środowisk artystycznych w powojennej Polsce – do Gdańska; w latach 1950-1964 była wykładowczynią Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Sopocie i później w Gdańsku. Tam nawiązała liczne przyjaźnie artystyczne. Prywatnie łączył ją związek z Stanisławem Teisseyrem oraz Henrykiem Tomaszewskim.
Kolejne etapy swojej artystycznej biografii związała z Łodzią i Warszawą; była tu profesorem Akademii Sztuk Pięknych.
Teresa Pągowska znana byłe ze swej wrażliwości. Brała udział w licznych aukcjach charytatywnych w Polsce i za granicą, ostatnią pracę przekazała w ramach międzynarodowej akcji „Polscy Artyści Plastycy Dzieciom” dla Fundacji SERCE – Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy.
Wystawa „Teresa Pągowska” w Galerii Spectra Art Space Fundacji Rodziny Staraków będzie czynna do 5 czerwca 2022 r. w Warszawie przy ul, Bobrowieckiej 6. Wstęp wolny. (PAP)
Anna Bernat
abe/ dki/