Uniwersytet w Saragossie (UNIZAR) w kooperacji z ministerstwem spraw zagranicznych w Madrycie zainaugurował w poniedziałek w siedzibie regionalnego parlamentu Aragonii w pałacu Alfajeria wystawę rysunków polskiego architekta, malarza i grafika Henryka Dąbrowskiego.
Na inauguracji wystawy obecni byli m. in. przewodnicząca regionalnego parlamentu Aragonii Marta Fernandez Martin, dziekan Oficjalnego Kolegium Architektów Aragonii (COAA) Carlos Turegano Gaston, dyrektor Departamentu Architektury UNIZAR dr Luis Agustin Hernandez, konsul RP w Barcelonie Łukasz Knurowski, p.o. dyrektora Instytutu Polski w Madrycie Magdalena Majda.
Wystawa obejmuje oryginalne prace Dąbrowskiego, znajdujące się w zasobach hiszpańskiego ministerstwa spraw zagranicznych, wykonane na zamówienie tej instytucji w 1965 r. i przechowywane w ambasadzie Hiszpanii we Włoszech. Przedstawiają kilkanaście majestatycznych budynków, będących własnością Hiszpanii w Rzymie i Bolonii.
"Projekt wystawy już zainicjował kontakty między UNIZAR i Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej - powiedział w rozmowie z PAP dr Luis Agustin Hernandez - Oprócz zorganizowania wspólnej wystawy w Warszawie, rozmawiamy o wymianie studentów i doktorantów między wydziałami architektury”.
Przewodnicząca regionalnego parlamentu Aragonii podkreśliła, że wystawa ma swoje źródło we wspieranym przez rząd Aragonii projekcie badawczym na temat architektury średniowiecznej na Sycylii i w Aragonii, który rozpoczął się dziewięć lat temu. W tym czasie projekt pomógł "zacieśnić związki między uniwersytetami, grupami badawczymi i instytucjami Hiszpanii i Włoch" - powiedziała.
Henryk Dąbrowski jest znany w Polsce jako mistrz rysunku, wybitny architekt i współtwórca Warszawskiej Szkoły Rysunku. Zwany "polskim Piranesim” wyróżniał się mistrzostwem perspektywy i monumentalnością dzieł wykonanych ołówkiem, węglem i tuszem. Wielkie miasta włoskie, ich budynki, place, pomniki i mosty portretował podczas swoich podróży w latach 1963 - 1967.
Zawsze był związany ze stolicą Polski; wykształcił się na Politechnice Warszawskiej i tam prowadził działalność dydaktyczną i naukową. Po II wojnie światowej pracował w zespole projektującym warszawski Muranów, a także brał udział w projektach odbudowywania kamienic w Kazimierzu Dolnym.
Zmarł w 2006 r. w Warszawie w wieku 79 lat. Obecnie ponad 100 rysunków i akwareli Dąbrowskiego znajduje się w muzeach państwowych i w zbiorach prywatnych kolekcjonerów w Warszawie, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii.
Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)
opi/ zm/