Wystawa na wzgórzu wawelskim, upamiętniająca 50-lecie powstania rzeźby Smoka Wawelskiego przy Smoczej Jamie, jest wśród licznych atrakcji, zwłaszcza kulturalnych, na majówkę w Krakowie. W mieście na długi weekend powróciły sezonowe i rekreacyjne linie autobusowe.
Mija 50 lat, od kiedy u wylotu Smoczej Jamy stanął pomnik Smoka Wawelskiego. Z tej okazji od soboty w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu można oglądać okolicznościową wystawę plenerową. Smok Wawelski jest najsłynniejszą rzeźbą Bolesława Chromego. Artysta wygrał konkurs na projekt w 1964 r. Niewiele brakowało, aby jeden z symboli Krakowa stał nie przy Smoczej Jamie, ale w zupełnie innym miejscu. Konkurs w 1964 r. był konkursem na fontanny miejskie, w którym fontanna z figurą smoka zwyciężyła i miała stanąć na pl. Wolnica. Kiedy rzeźba była gotowa, pracownię artysty odwiedził ówczesny prezydent Krakowa Zbigniew Skolicki i uznał, że musi ona stanąć u stóp wzgórza wawelskiego. Dzięki temu już od 50 lat Smok Wawelski zieje ogniem przed wejściem do Smoczej Jamy. Na placu Wolnica natomiast stanęło inne dzieło Bronisława Chromego – fontanna „Trzej Grajkowie”, która znajduje się tam do dzisiaj. Na otwartej właśnie wystawie „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu” na wzgórzu wawelskim znajduje się wiele innych znanych rzeźb Chromego.
1 maja, w niedzielę, w samo południe przy wieży ratuszowej krakowianie odśpiewają wspólnie, ze 130-osobowym chórem, hymny Polski i Unii Europejskiej. Osoby, które przyjdą na Rynek Główny, otrzymają chorągiewki z unijnymi barwami. Na placu Marii Magdaleny będzie można obejrzeć wystawę „Dorośliśmy w Unii. 18 lat w Unii Europejskiej”, podsumowującą 18 lat Polski w UE. Tego samego dnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się koncert poświęcony pamięci Ewy Demarczyk. Na scenie wystąpią m.in. Piotr Fronczewski, Mikołaj Grabowski i Andrzej Seweryn. W Piwnicy pod Baranami odbędzie się zaś koncert utworów z lat dwudziestolecia i trzydziestolecia międzywojennego.
Na poniedziałek, 2 maja, Dzień Flagi, urząd wojewódzki zapowiedział piknik „Tak smakuje małopolska Biało-Czerwona. Przyjdź po flagę”. Na Małym Rynku znajdą się stanowiska Kół Gospodyń Wiejskich z Małopolski, stoiska z rękodziełem i ozdobami, stoisko informacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas pikniku rozdanych zostanie 2 tys. flag. Święto Flagi zostanie też uczczone wydarzeniem „Dla biało-czerwonej”. Jego uczestnicy, w biało-czerwonych strojach, przejadą ulicami miasta na rolkach, wrotkach, hulajnogach i deskorolkach.
3 maja, we wtorek, w mieście odbędą się liczne wydarzenia patriotyczne. Główne, oficjalne uroczystości zaplanowano na pl. Matejki przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Tu wojewoda wręczy odznaczenia państwowe, nada obywatelstwa polskie. Tu też odbędą się uroczysta zmiana warty, apel pamięci, a także defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych.
Na Małym Rynku zainteresowani wezmą udział w 80. Krakowskiej Lekcji Śpiewania „Majowa Jutrzenka”. Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności zabrzmią pieśni i piosenki patriotyczne. Lekcję poprowadzi Waldemar Domański – pomysłodawca wydarzenia i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.
3 maja na ulice Krakowa wyjedzie też „tramwaj patriotyczny”. Wolontariusze będą w nim rozdawać bezpłatne śpiewniki polskich pieśni patriotycznych, chorągiewki w barwach narodowych, ulotki, nalepki oraz okolicznościowe kartki. Pasażerowie będą śpiewać pieśni patriotyczne.
Do odwiedzenia w czasie majówki zachęcają liczne muzea. Nowe wystawy – „Polityka w sztuce”, „Ta krew jest dla ciebie”, „Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu” – udostępniło Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Do odwiedzenia szczególnie zaprasza Muzeum Inżynierii i Techniki, prowadzące Ogród Doświadczeń im. S. Lema – tu w niedzielę, poniedziałek i wtorek wiele atrakcji znajdą zwłaszcza dzieci i młodzież. Na ponad 6 hektarach ogrodu jest 110 modeli, których zadaniem jest uczyć poprzez zabawę. Można tam znaleźć m.in. interaktywne urządzenia demonstrujące zjawiska fizyczne z zakresu optyki, hydrostatyki, mechaniki, akustyki, magnetyzmu. Na odwiedzających czekają też m.in. Lem-birynt z cytatami z twórczości patrona ogrodu, planetarium – kino sferyczne.
Teatry zachęcają do przyjścia na spektakle. W majówkowej ofercie Bagateli jest jedna z najsłynniejszych fars „Mayday OdNowa” – teraz w nowej odsłonie, w reż. Artura Barcisia. Groteska przygotowała bajkę „Nie płacz, Koziołku”, także w ukraińsko-polskiej wersji językowej. W Hali 100-lecia Cracovii przy ul. Focha dzieci zaś będą mogły spotkać się z magikiem. Teatr STU proponuje m.in. specjalne spektakle-koncerty „Songi Teatru STU”, przywołujące najważniejsze wspomnienia z historii tej instytucji kultury.
Na sobotę, niedzielę oraz wtorek powróciły sezonowe i rekreacyjne linie autobusowe do ogrodu zoologicznego i Ojcowskiego Parku Narodowego. W związku z długim weekendem w mieście nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów. Szczegółowe informacje o komunikacji miejskiej są na stronie Urzędu Miasta Krakowa, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjnego i Zarządu Transportu Publicznego.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ dki/