XIX wiek

13.09.2018 aktualizacja 14.09.2018

Za miesiąc łodzianie zobaczą odnowioną elewację Pałacu Poznańskich

Remont Pałacu Poznańskich. Łódź, 13.09.2018. Fot. PAP/G. Michałowski Remont Pałacu Poznańskich. Łódź, 13.09.2018. Fot. PAP/G. Michałowski

Odnowioną elewację Pałacu Poznańskiego, której przywrócono kolor sprzed ponad 100 lat, będzie można oglądać już za miesiąc, gdy skończy się pierwszy etap rewitalizacji najsłynniejszego zabytku Łodzi, zrealizowany za ponad 27 mln zł.

"Już w październiku, po zdjęciu rusztowań, będzie można zobaczyć efekty naszej ponad rocznej pracy, czyli elewację od strony ul. Zachodniej i Ogrodowej. Prace wewnątrz budynku również są na ukończeniu; zrealizowaliśmy ponad 70 proc. umowy na rewitalizację obiektu" – poinformował Robert Wiktorowicz z pracowni konserwatorskiej Mosaicon podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek na dachu odnawianego zabytku.

Zdaniem kierownika budowy Filipa Witczaka, po zdjęciu rusztowań łodzian może zaskoczyć kolor pałacu; stojący przy ruchliwym skrzyżowaniu budynek był remontowany 20 lat temu i przez ten czas zdążył się mocno ubrudzić.

"Kolor pałacu jest obecnie bardzo zbliżony do oryginalnej barwy sprzed ponad 100 lat. Podczas poprzednich prac roboty konserwatorskie nie zostały przeprowadzone poprawnie. Udało nam się odkryć oryginalną elewację, pobraliśmy z niej kolory i odtworzyliśmy wygląd obiektu z początku XX wieku" – zaznaczył.

Zaskoczeniem może być też zupełnie nowa blacha położona na kopułach gmachu. Witczak zapewnił, że do czasu odbioru budynku i zdjęcia rusztowań błyszcząca blacha lekko się utleni i spatynuje. "Będzie też nowa iluminacja zaprojektowana i wykonana według obowiązujących obecnie standardów, a więc bardzo delikatna, nieagresywnie podkreślająca bogate kontury pałacu" – dodał Witczak.

Rewitalizacja Pałacu Poznańskich podzielona została na trzy etapy. Pierwszy, który zakończy się w październiku, ma kosztować ponad 27 mln zł, z czego 20,8 mln zł to dofinansowanie unijne, a 6,3 mln zł pochodzi z kasy miasta. Obejmuje m.in. naprawę elewacji i detali architektonicznych, z których słynie ten okazały gmach.

Dawny pałac łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego to jeden z najbardziej efektownych budynków miasta. Pochodzi z końca XIX wieku. Wystrój sal pałacowych ma charakter eklektyczny i nawiązuje do stylów drugiej połowy XIX wieku przy zastosowaniu dekoracji secesyjnej. Od czasów I wojny światowej był wielokrotnie przebudowywany i często zmieniał właścicieli. Obecnie część rezydencji rodziny Poznańskich jest siedzibą Muzeum Miasta Łodzi.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL