Inne

05.04.2015 aktualizacja 18.07.2016

Zabytkowa kopalnia w Tarnowskich Górach znów otwarta dla turystów

Od 7 kwietnia Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach będzie ponownie dostępna dla turystów po kilkumiesięcznej przerwie remontowej – podali przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Tarnogórski zabytek techniki był nieczynny od początku roku. Wtedy ruszyły prace, dzięki którym wnętrze budynku nadszybia zyskuje nowe oblicze. Na jednej ze ścian holu głównego turyści obejrzą oś czasu z najważniejszymi wydarzeniami w historii tarnogórskiego górnictwa. W obiekcie pojawi się także nowe wyposażenie, elementy graficzne i multimedialne, podświetlane plansze z ilustracjami, fotele, projektor multimedialny i ekran projekcyjny.

Według założeń projektowych adaptacja holu głównego potrwa jeszcze kilka tygodni. Nie będzie ona jednak kolidowała z prowadzeniem ruchu turystycznego, dlatego zarząd SMZT postanowił otworzyć Kopalnię tuż po Świętach Wielkanocnych – wyjaśnił rzecznik Stowarzyszenia Grzegorz Rudnicki.

W połowie ubiegłego roku SMZT podpisało umowę z zarządem woj. śląskiego o dofinansowanie projektu pn. „Modernizacja bazy okołoturystycznej Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach”. Projekt ten otrzymał wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 w wysokości prawie 443 tys. zł. Cała wartość inwestycji opiewa na prawie milion złotych.

Zabytkowa Kopalnia Srebra została udostępniona do zwiedzania w 1976 roku. Od tego czasu unikatowe podziemia po dawnym górnictwie kruszcowym zwiedziło ok. 2,5 mln turystów. Szlak turystyczny przebiega 40 m pod ziemią, blisko 300 metrowy fragment trasy trzeba pokonać łodzią. Kilka lat temu w budynku nadszybia uruchomiono multimedialne muzeum. Tuż przy budynku kopalni znajduje się skansen maszyn parowych.

Kopalnia jest jednym z dwóch głównych zabytkowych obiektów przemysłowych w Tarnowskich Górach. Kilka kilometrów od niej jest położona Sztolnia Czarnego Pstrąga. Obydwa zabytki umożliwiają zwiedzanie części podziemnego kompleksu chodników i wyrobisk po dawnym górnictwie rud srebronośnych na tym terenie, liczącego ponad 150 km. Turyści mogą zwiedzać położone kilkadziesiąt metrów pod ziemią trasy.

Od 2004 r. kopalnia i sztolnia są na prezydenckiej liście Pomników Historii. Od listopada 2014 r. kopalnia jest tzw. punktem kotwicznym sieci Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), skupiającego około 200 zabytków techniki w Europie. SMZT zabiega o wpis tarnogórskich obiektów na listę UNESCO. (PAP)

kon/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL