Kultura i sztuka po 1989 roku

14.03.2019

Zabytkowa wieża ciśnień w Olsztynku zostanie wyremontowana

Za ponad 5 mln zł zostanie wyremontowana w tym roku zabytkowa wieża ciśnień w Olsztynku (woj. warmińsko-mazurskie). W budynku zostanie zamontowana winda, a na najwyższej kondygnacji powstanie taras widokowy.

Zgodnie z umową podpisaną przez Urząd Miejski w Olsztynku z wykonawcą, prace będą kosztowały ponad 5 mln zł i zakończą się w ostatnim kwartale tego roku. Inwestycja otrzymała unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. warmińsko-mazurskiego.

Nieczynna od ponad 10 lat wodociągowa wieża ciśnień została zbudowana w 1906 r. W górnej części obiektu, gdzie obecnie znajduje się betonowy zbiornik na wodę, powstanie taras widokowy. Budynek zostanie wyposażony w wewnętrzną windę, którą będzie można dostać się na szczyt.

Gminny samorząd liczy, że po remoncie wieża stanie się lokalną atrakcją. "Zależy nam, żeby to miejsce ożyło, żeby odwiedzali je turyści. Wieża ma ok. 30 m wysokości, z jej szczytu będzie można oglądać okolice miasta" - powiedziała PAP kierownik referatu inwestycji w olsztyneckim magistracie Beata Pieniak.

Wewnątrz obiektu zaplanowano siedem kondygnacji, przewidziano też ściankę wspinaczkową. Po modernizacji i rozbudowie na dole powstanie sala konferencyjna z zapleczem. Będą odbywać się tam szkolenia i spotkania. Swoją siedzibę będzie miał tam młodzieży klub integracji społecznej. Zagospodarowane zostanie otoczenie budynku, m.in. powstanie parking. (PAP) 

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL