Kultura i sztuka po 1989 roku

13.06.2019

Żaki i plebeje – czyli 10. Jarmark Świętojański pod Wawelem

Żakom i plebejom, czyli wszechnicy i ulicy poświęcony będzie 10. Jarmark Świętojański, który w piątek rozpocznie się w Krakowie i potrwa do niedzieli. Na bulwarze Czerwieńskim spotkają się renesansowi tancerze, czeladnicy i żacy, swój kunszt zaprezentują sokolnicy i muzycy.

Jak poinformował w specjalnym internetowym nagraniu pomysłodawca akcji pisarz i etnograf Mariusz Wollny, tematem przewodnim jubileuszowego Jarmarku Świętojańskiego będą „żaki i plebeje, czyli wszechnica i ulica”. Zwrócił uwagę, że to w Krakowie powstała pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych na świecie wszechnica - Uniwersytet Jagielloński. Jarmark Świętojański będzie się odbywał niedaleko najstarszych budynków UJ i każdy zainteresowany będzie mógł podejść do nich, by zapoznać się z ich historią i podziwiać architekturę.

Dzięki rekonstruktorom historycznym goście Jarmarku spotkają przedstawicieli różnych stanów dawnej Polski. Zobaczą jak wyglądał dawny student i mieszczanin. Obejrzą widowiska odtwarzające życie w dawnym mieście. Niesfornymi jarmarcznikami zajmą się kat i inkwizytor, a porządku pilnować będą patrole straży miejskiej i grodzkiej, w każdej chwili gotowe do zaprezentowania swojej bojowej sprawności. Rzemieślnicy zaproszą chętnych na pokazy w swoich warsztatach, a żądni wiedzy żacy trafią do kolegiów i lektoriów. Nie zabraknie pokazów chorągwiarzy, halabardników i muszkieterów. Będzie teatr ognia, spektakle komedii dell'arte i pokazy renesansowej mody.

Z myślą o najmłodszych przygotowana została „Strefa rodzica”. Będzie to miejsce odpoczynku dla rodziców z dziećmi w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Będzie w niej można nakarmić dziecko, zachęcić je do zabawy drewnianymi zabawkami, odetchnąć od jarmarcznego gwaru. W strefie zapewniony będzie także parawan i przewijak.
 
Organizatorami Jarmarku są miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Co roku w imprezie uczestniczy - w zależności od pogody - od 20 do 30 tys. osób.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL