Walka o niepodległość 1914-1918

23.07.2019

Zakończył się pierwszy etap renowacji kwatery powstańców wielkopolskich na Powązkach

Na warszawskich Powązkach zakończył się pierwszy etap renowacji kwatery powstańców wielkopolskich i śląskich; wyremontowano stojący w jej centrum pomnik. Do końca 2020 roku inicjatorzy przedsięwzięcia planują zrealizować renowację całej kwatery.

Pomysł odnowienia powstańczej kwatery na warszawskiej nekropolii narodził się przy okazji 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, jego inicjatorami jest grupa poznaniaków mieszkających w stolicy. W ubiegłym roku w internecie ruszyła zbiórka na ten cel.

Jak poinformował koordynator inicjatywy, prezes Instytutu Poznańskiego Jan Zujewicz, dzięki zebraniu ok. 35 tys. zł możliwe było rozpoczęcie pierwszego etapu – renowacji pomnika zlokalizowanego w centralnej części kwatery.

"Prace rozpoczęły się w kwietniu tego roku i obejmowały czyszczenie, uzupełnienie fug oraz konserwację nieremontowanego od niemal pół wieku obiektu. To działanie zrealizowało dwoje doświadczonych konserwatorów: Anna Sztymelska-Karczewska i Bartosz Markowski" - poinformował.

Jak dodał, założeniem jest renowacja całej kwatery, czyli 138 nagrobków powstańców wielkopolskich i śląskich. Zadanie ma być wykonane do końca przyszłego roku; organizatorzy zwracają się o pomoc do wszystkich, którzy mogą jej udzielić; chodzi o wsparcie finansowe, organizacyjne czy merytoryczne przedsięwzięcia.

Inicjatywę renowacji kwatery podjęła w październiku 2018 roku grupa poznaniaków mieszkających w Warszawie. Stowarzyszenie Projekt Poznań i Fundacja Instytut Poznański uruchomiły zbiórkę środków. Projekt wsparł wiceszef MSZ, poznański polityk Szymon  Szynkowski vel Sęk.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Do połowy stycznia 1919 roku wyzwolono większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. Traktat Wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ aszw/ 
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL