Polska po 1989 roku

21.04.2017

Zakończył się projekt konserwatorski w Kościele Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy. Fot. PAP/M. Kulczyński Kościół Pokoju w Świdnicy. Fot. PAP/M. Kulczyński

Po niemal trzech latach zakończył się projekt konserwatorski w Kościele Pokoju w Świdnicy. Za niemal 18 mln zł udało się odrestaurować elementy wnętrza zabytku i cześć przyległej nekropolii.

W ciągu niemal trzech lat na prace renowacyjne przeznaczono prawie 18 mln zł, z czego ponad 15 mln zł to dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

W ramach projektu konserwatorskiego w ciągu dwóch ostatnich lat poddano renowacji pochodzące z XVII w. organy. Przeprowadzono również rewitalizację przylegającego do Kościoła Pokoju cmentarza. Konserwacji został poddany XVII-wieczny mur otaczający pl. Pokoju oraz najcenniejsze epitafia znajdujące się na nekropolii.

„Dzięki pozyskanym w ubiegłym roku dodatkowym środkom udało się rozszerzyć renowację cmentarza na kolejne nagrobki” - powiedziała PAP koordynatorka projektu konserwatorskiego w Kościele Pokoju Bożena Pytel.

Renowacji został poddany również dach świątyni, dzwonnica oraz niektóre z elementów wnętrza świątyni. Kompleksową rewitalizację przeszedł również budynek plebanii, gdzie siedzibę ma Dolnośląski Instytut Ewangelicki. Dzięki remontowi udało się powiększyć przestrzeń na działalność Instytutu. To zaś – jak podkreśliła Pytel – umożliwi rozszerzenie oferty edukacyjnej tej instytucji.

W Dolnośląskim Instytucie Ewangelickim znajduje się biblioteka, która obejmuje około 16 tys. woluminów, w tym wiele starodruków. Zbiory zawierające publikacje od XVII do XX w. stanowią jedno z największych archiwów luterańskich w Polsce. Znajduje się w nim m.in. dwieście Biblii z czerpanego papieru oprawionych w drewno i tłoczoną skórę. Parafia prowadzi projekty digitalizacji zbiorów.

Kościół Pokoju w Świdnicy to ewangelicko-augsburska świątynia wpisana w 2001 r. na listę UNESCO. Druga taka świątynia, również wpisana na listę UNESCO, znajduje się w Jaworze (Dolnośląskie). Kościoły Pokoju powstały w drugiej połowie XVII w. w konsekwencji pokoju westfalskiego, który kończył wojnę trzydziestoletnią. Na Dolnym Śląsku powstały trzy takie budowle. Oprócz Świdnicy i Jawora, Kościół Pokoju zbudowano również w Głogowie. W połowie XVIII w. świątynia ta została jednak doszczętnie zniszczona przez pożar.

Świdnicką i jaworską świątynię zaprojektował Albrecht von Saebisch. Protestanckie kościoły zostały usytuowane w odległości zasięgu kuli armatniej od ówczesnych miast. Na ich budowę zezwolił protestantom monarcha austriacki. Świątynie miały być symbolem zakończenia wojny trzydziestoletniej i konfliktu religijnego pomiędzy protestantami i katolikami. Oba kościoły to największe w Europie obiekty sakralne wzniesione w konstrukcji szkieletowo-ryglowej. Ich wnętrza mogą pomieścić kilka tysięcy osób.(PAP)

pdo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL