Zakończył się remont reprezentacyjnej willi w centrum Bielska-Białej, którą w XIX w. ofiarował miastu bogaty mieszkaniec Theodor Sixt – podała w piątek dysponująca obiektem Galeria Bielska BWA. Wkrótce otwarte zostanie w niej centrum aktywizujące mieszkańców.
Szefowa Galerii, Agata Smalcerz powiedziała, że do połowy maja potrwa wyposażanie budynku. Zaznaczyła jednak, że jeszcze w maju otwarta zostanie w willi pierwsza wystawa. Pokazana na niej zostanie scenografia z różnych widowisk prezentowanych bielski teatr lalek Banialuka. Ekspozycja będzie towarzyszyła odbywającemu się w Bielsku-Białej Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej.
Renowacja willi trwała od wiosny ub.r. Objęła m.in. odnowienie elewacji i adaptację pomieszczeń w piwnicy na cele użytkowe. Powstał węzeł cieplny, wymienione zostały instalacje elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Zamontowano windę; odrestaurowany został również stojący obok budynek wozowni oraz ogrodzenie.
Pierwotny termin zakończenia prac minął kilka miesięcy temu. Opóźnienie wynikło z komplikacji, z którymi spotkała się ekipa remontowa. Niezbędne okazało się wykonanie tynków wewnętrznych, czego pierwotny projekt nie obejmował.
Po remoncie willa będzie bazą infrastrukturalną dla programów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z nich będzie przedsięwzięcie pod nazwą "Zintegrowana animacja społeczna w Bielsku-Białej". Miasto na remont i realizację projektów pozyskało 5,5 mln zł z UE.
W zabytkowym budynku siedzibę znajdzie biuro projektu i klub wolontariusza. Koordynowane w nimi będą programy oparte na samopomocy, wolontariacie i działaniach środowiskowych.
Poprzez działania artystyczno-kulturalne przedsięwzięcie będzie wspierała Galeria Bielska BWA. Planowane są m.in. prezentacje wystaw, warsztaty artystyczne prowadzone przez animatorów i artystów, a także wykłady, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, pokazy filmów i prezentacje multimedialne dla osób pragnących pogłębiać wiedzę na temat współczesnej kultury i sztuki.
Niemiec Theodor Karl Julius Sixt żył w latach 1834-97. Był zamożnym przedsiębiorcą i filantropem. Po ślubie w 1870 r. z Johanne Weich zamieszkał z małżonką w Bielsku, z którego wywodziła się panna młoda - w willi, którą zaprojektował architekt Karol Korn.
Sixt zapisał w testamencie pokaźne kwoty na rzecz gminy ewangelickiej oraz na sieroty i ubogich. Miastu przekazał willę, w której później mieszkali m.in. burmistrzowie Bielska. W dowód wdzięczności władze miasta nazwały jedną z ulic imieniem Sixta.
Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/aszw/