Propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025 to jeden z głównych tematów dwudniowego spotkania Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, które odbywa się na Jasnej Górze. W czasie obrad, które zakończą się we wtorek, podjęto również kwestie odniesienia charyzmatu zakonnego do nowej ewangelizacji.
W poniedziałek rozpoczęły się na Jasnej Górze dwudniowe obrady Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Bierze w nich udział 40 przedstawicieli zakonów męskich i żeńskich odpowiedzialnych w swoich wspólnotach za nową ewangelizację
W czasie spotkania dyskutowano m.in. "o blaskach i cieniach współczesnej realizacji charyzmatu w kontekście działalności ewangelizacyjnej" - poinformowano w przekazanym w poniedziałek komunikacie.
Oceniono, że "potrzeba rozeznawania nowych dzieł w kontekście charyzmatu danej wspólnoty". "Największym wyzwaniem jest otoczenie nowego dzieła troską w czasie trwania procesu rozeznawania przez wspólnotę zakonną tak, aby nie zniechęcić pomysłodawców do podejmowania nowych inicjatyw ewangelizacyjnych" - powiedział rzecznik Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji ks. Michał Olszewski SCJ. W czasie mszy św. przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji bp Artura Ważny podkreślił w homilii, że nawrócenie to "zsynchronizowanie naszego myślenia z myśleniem Jezusa". "Człowiek myśli o tym, co wielkie i światowe, a Jezus zachęca do innego spojrzenia, że ten jest największy, który jest najmniejszy, bo przy nim jest sam Bóg, który się z nim utożsamiam" - tłumaczył hierarcha. "Jeśli chcę odnaleźć Jezusa w moim życiu, to mam odnaleźć w sobie to, co najmniejsze; mam odnaleźć w sobie dziecko" - wskazał tarnowski biskup pomocniczy.
Zwrócił uwagę, że "naturalną postawą małego dziecka wobec rodzica jest posłuszeństwo i naśladowanie go".
Przekonywał, że ewangelizatorem czy misjonarzem może być tylko ten, kto pozwala się formować Jezusowi.
Bp Ważny podkreślił, że "chrześcijaństwo jest religią wolności, a nie religią +zabraniania+". "W przekazie wiary, w głoszeniu Jezusa ważne jest, żeby ludzie odkryli Dobrą Nowinę" - zaznaczył hierarcha. Wyjaśnił, że nie chodzi o "rozwadnianie chrześcijaństwa" czy "relatywizm". "Trzeba głosić Jezusa takiego, jakim On jest" - wskazał duchowny tłumacząc, że "wtedy ludzie nie będą w Kościele widzieli systemu opresyjnego".
We wtorek członkowie zespołu będą pracowali nad propozycjami duszpasterskimi na ogłoszony przez papieża Rok Jubileuszowy 2025, który będzie obchodzony w Kościele pod hasłem: "Pielgrzymi nadziei". (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mir/