Religia

14.03.2019

Życzenia biskupów polskich dla papieża Franciszka

Biskupi polscy, zgromadzeni na Zebraniu Plenarnym KEP Warszawie, dziękują Bogu za sześć lat owocnej posługi następcy św. Piotra i proszą o obfite dary Ducha Świętego na kolejne lata ewangelicznego świadectwa, tak potrzebnego współczesnemu Kościołowi i światu - napisali biskupi w życzeniach do papieża Franciszka.

"Pod przewodnictwem Legata Waszej Świątobliwości, Księdza Kardynała Pietro Parolina, Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, dziękujemy Bogu za sto lat istnienia i działania Konferencji Episkopatu Polski. Powstała ona i została zorganizowana wkrótce po odzyskaniu niepodległości przez naszą ojczyznę, po długich latach niewoli" - czytamy w życzeniach skierowanych przez biskupów polskich do papieża Franciszka z okazji szóstej rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową.

W przekazanych PAP życzeniach przez biuro prasowe KEP, hierarchowie podkreślają, że okazją do świętowania i dziękczynienia jest także setna rocznica przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską, mających przedtem bogatą wielowiekową historię.

Przypominają w nich, że pierwszym nuncjuszem apostolskim w odrodzonej Polsce był abp Achilles Ratti, przedtem wizytator apostolski w naszym kraju, a później papież Pius XI. Przewodniczył on pierwszym zgromadzeniom polskich biskupów i czuwał nad formowaniem się Konferencji Episkopatu.

Biskupi zapewniają w nich o gorącej modlitwie w intencji owocności piotrowej posługi. "Zachowujemy we wdzięcznej pamięci Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i wspólną modlitwę na Jasnej Górze.  Apelujemy do Serca najlepszej Matki słowami śpiewanej często polskiej pieśni: +Niech Serce Twoje Ojca Świętego od nieprzyjaciół zasadzki chroni. Niech się do Pana modli za Niego, od złej przygody niechaj Go broni+” - napisali biskupi polscy w życzeniach do papieża Franciszka z okazji szóstej rocznicy pontyfikatu.

Podpisali je kardynałowie, arcybiskupi i biskupi polscy zgromadzeni na zebraniu plenarnym KEP w Warszawie, któremu przewodniczy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wraz z Nuncjuszem Apostolskim i pod przewodnictwem Legata Papieskiego. (PAP)

Autorzy: Stanisław Karnacewicz, Iwona Żurek

skz/ iżu/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL