Religia

07.01.2019

Życzenia przewodniczącego KEP dla prawosławnych i grekokatolików z okazji Bożego Narodzenia

Niech Małe Dziecię – Przedwieczny Bóg błogosławi w Nowym Roku, napełniając nieustannie radością Ewangelii i rozjaśniając mrok codzienności - napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce z okazji obchodzonych świąt Bożego Narodzenia wiernym Kościoła prawosławnego.

Życzenia abp Gądecki skierował na ręce wielce błogosławionego abp. Sawy, metropolity warszawskiego i całej Polski, zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Kościół prawosławny na całym świecie, w tym Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, obchodzi w poniedziałek Boże Narodzenie.

"W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce chciałbym złożyć Waszej Eminencji oraz wszystkim wiernym Kościoła prawosławnego, jak najserdeczniejsze życzenia. Swoją myślą obejmuję szczególnie rodziny, osoby starsze, samotne i chore" - napisał w życzeniach abp Gądecki, przekazanych PAP w poniedziałek przez biuro prasowe KEP.

"Życzę wiec Waszej Eminencji, aby doświadczał wraz ze swoimi wiernymi owej odradzającej mocy, którą sam Niewypowiedziany – Chrystus Miłościwy – przyniósł na świat w tajemnicy Bożego Narodzenia. Niech miłujący człowieka, pośród pozornych, choć pociągających dróżek współczesności, wskazuje prawdziwą drogę, którą mamy podążać w stronę wieczności" - podkreślił w życzeniach przewodniczący KEP.

Abp Gądecki skierował też życzenia dla grekokatolików z okazji obchodzonego przez nich święta Bożego Narodzenia. Życzył im, aby "tajemnica Bożego Narodzenia jeszcze raz zaowocowała wielkim zachwytem nad miłością Boga do człowieka, która w tak doskonały sposób wyraziła się w dziele stworzenia i jeszcze doskonalej w dziele odkupienia".

Przewodniczący KEP złożył życzenia bożonarodzeniowe w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego na ręce abp. Eugeniusza Popowicza, metropolity Przemysko-Warszawskiego Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

"W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce chciałbym złożyć Waszej Ekscelencji oraz wszystkim grekokatolikom w naszej ojczyźnie jak najserdeczniejsze życzenia bożonarodzeniowe. (...) Niech zachwyt nie pozwala milczeć, ale prowadzi do jeszcze gorliwszego głoszenia prawdy, że Jezus, narodzony z Przenajświętszej Dziewicy jest jedynym dawcą życia, szczęścia i pokoju. Niech swoją miłością wydoskonala naszą miłość, niech swoją hojnością, umacnia naszą hojność. Niech swoim przebaczeniem pokazuje nam drogę, którą winniśmy kroczyć drogami naszej codzienności, jako Lud Pielgrzymujący do wiecznej ojczyzny" - podkreślił abp Gądecki. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL