Kilkanaście spektakli i koncertów oraz blisko trzydzieści filmów, prezentujących tradycje kulturowe społeczności z różnych krajów świata, znalazło się w programie 10. edycji Brave Festivalu, który 4 lipca 2014 r. rozpocznie się we Wrocławiu.
Od początku festiwalu, organizowanego przez Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”, towarzyszy mu hasło "Przeciw wypędzeniom z kultury". Jego ideą jest próba ocalenia od zapomnienia elementów kultur społeczności z różnych, często egzotycznych, części świata. Według organizatorów „Brave Festival” to przedsięwzięcie ludzi odważnych, którzy mówią skąd pochodzą, jakie są ich wartości, jaka jest ich tradycja, duchowość. Dlatego też co roku podczas festiwalu przedstawiciele różnych kultur prezentują w formach spektakli i koncertów swoje zwyczaje, obrzędy oraz rytuały.
Jak powiedział w czwartek dyrektor i pomysłodawca festiwalu Grzegorz Bral, tegorocznej edycja imprezy związana będzie głównie z kulturą Indii i będzie jej towarzyszyć hasło „Święte ciało”. Według organizatorów jest ono jednocześnie ironiczne i zakorzenione głęboko w duchowości.
„Żyjemy w czasach kultu ciała, poświęcamy mu bardzo dużo uwagi. A przecież ciało nieustannie się zmienia. Temat tegorocznego festiwalu ma także skłaniać do refleksji. Przecież istnieje też ciało ukryte pod tą konsumpcyjną powierzchnią, ciało, które prowadzi do sensownego życia. Chcemy pokazać właśnie ten inny punkt widzenia” - mówił Bral.
Od początku festiwalu, organizowanego przez Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”, towarzyszy mu hasło "Przeciw wypędzeniom z kultury". Jego ideą jest próba ocalenia od zapomnienia elementów kultur społeczności z różnych, często egzotycznych, części świata.
W trakcie festiwalu zobaczymy artystów, z których wielu nigdy wcześniej nie występowało w Polsce, a nawet w Europie. Nie zabraknie postaci kontrowersyjnych, jak np. wybitny choreograf Koffi Kôkô, który jednocześnie jest kapłanem Voodoo. Wśród artystów współczesnych, dla których ciało jest najważniejszym środkiem wyrazu, znajdzie się także Melanie Lomoff, tancerka baletu klasycznego uhonorowana Grand Prix na Paris International Dance Competition oraz Ziya Azazi, turecki artysta wykonujący wirujący taniec derwiszy we własnej interpretacji.
W programie festiwalu znajdą się także artyści reprezentujący kulturę tradycyjną, m.in. Rama Vaidyanathan - mistrzyni klasycznego tańca hinduskiego, czy artyści z Kerali prezentujący Sarpham Thullal. Ta starożytna indyjska tradycja wykonywana jest ku czci bóstw węży i ma zapewnić pomyślność jej uczestnikom. Spektakularny rytuał razem z przygotowaniami otwartymi dla publiczności potrwa ponad pięć godzin.
„Wraz z jubileuszem odświeżamy formułę festiwalu. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć artystyczne konfrontacje, w czasie których artyści z różnych kultur zaimprowizują wspólny występ” – zapowiedział Bral.
Podobnie jak w latach ubiegłych w programie festiwalu znalazł się Przegląd Filmowy Brave Festival, podczas którego zostanie pokazanych 28 filmów o tematyce kulturowo-antropologicznej. Znajdą się wśród nich produkcje doceniane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, jak np. Berlinale czy Sundance, a także filmy mało znane szerszej publiczności.
Festiwalowi Brave co roku towarzyszy jego edycja skierowana do dzieci - Brave Kids. W tym roku weźmie w niej udział około setka dzieci m.in. z Maroka, Kongo, Indonezji, Burundi, Grenlandii, Nepalu. Dzieci do Polski przyjadą 20 czerwca i będą uczestniczyć w trzytygodniowych warsztatach, spektaklach, spotkaniach oraz improwizacjach artystycznych. Będą się one odbywać w czterech miastach: we Wrocławiu, Warszawie, Wałbrzychu i Puszczykowie k. Poznania. Ich finał, którym będzie wspólnie przygotowany spektakl teatralny, zostanie zaprezentowany na scenie wrocławskiego teatru Polskiego.
Jak powiedział producent wykonawczy Brave Kids Karol Gołaj, spektakl finałowy pokaże, że „wcale nie musimy mówić w jednym języku, pochodzić z tej samej kultury, aby móc się porozumieć”. „Brave Kids używa sztuki jako narzędzia ułatwiającego nawiązanie międzykulturowego dialogu i zrozumienia odmienności. To również szansa na pomoc dzieciom, które w swoich krajach napotykają na niszczące ograniczenia” – dodał Gołaj.
Brave Kids odbędzie się po raz piąty. Do tej pory w projekcie wzięło udział ponad 400 dzieci, 280 rodzin, 100 wolontariuszy, 7 miast.
Dotychczasowe edycje Brave Festival zgromadziły blisko tysiąc artystów pochodzących z 50 krajów. Łącznie odbyło się blisko 650 wydarzeń – spektakli, koncertów, warsztatów, paneli dyskusyjnych. W festiwalu uczestniczyło ponad 700 wolontariuszy i tysiące ludzi zainteresowanych sztuką poszerzającą horyzonty.
Brave Festival 2014 odbędzie się w dniach 4-17 lipca 2014 r. we Wrocławiu. (PAP)
kwa/abe/